Ole Laursen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (19% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 522.000 | 240.404 | 190.334 | 98.764 | 28.976 | 41.253 | 35.471 | 89.625 | 42.789 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.991.000 | 3.883.660 | 3.876.269 | 4.271.372 | 3.673.664 | 3.771.900 | 4.104.180 | 4.155.424 | 4.603.641 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 3.991.000 | 3.883.660 | 3.876.269 | 4.271.372 | 3.673.664 | 3.771.900 | 4.104.180 | 4.155.424 | 4.603.641 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 209.000 | 52.213 | 58.702 | 135.570 | 18.750 | 18.850 | 36.397 | 31.755 | 20.850 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | 101.007 |
| Gældsforpligtelser i alt | 209.000 | 52.213 | 58.702 | 135.570 | 18.750 | 18.850 | 36.397 | 31.755 | 121.857 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 3.604.000 | 3.652.447 | 3.637.267 | 3.954.302 | 3.472.714 | 3.569.150 | 3.881.783 | 3.931.169 | 4.277.384 |
| Årets resultat | -135.000 | 101.631 | 40.120 | 373.535 | -424.388 | 155.336 | 373.633 | 116.886 | 425.615 |
| Egenkapital i alt | 3.782.000 | 3.831.447 | 3.817.567 | 4.135.802 | 3.654.914 | 3.753.050 | 4.067.783 | 4.123.669 | 4.481.784 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | -68.000 | -39.408 | -41.534 | -43.193 | -44.421 | -41.633 | -47.741 | -45.997 | -43.200 |
| Resultat før skat | -130.000 | 130.275 | 51.428 | 479.047 | -424.388 | 155.336 | 403.135 | 149.491 | 550.923 |
| Årets resultat | -135.000 | 101.631 | 40.120 | 373.535 | -424.388 | 155.336 | 373.633 | 116.886 | 425.615 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 53.000 | 54.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 61.000 | 67.500 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er investering i værdipapirer.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør 426 t.kr. mod 117 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.