Metier Westergaard Events A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.000.000 kr. (335% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet MJNK Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 161.459 | 139.582 | 1.148.808 | 2.374.715 | 690.174 | 49.326 | 148.360 | 82.673 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.315.538 | 4.530.465 | 3.987.581 | — | 969.711 | 1.327.171 | 1.571.902 | 2.294.035 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.642.129 | 2.073.893 | 965.507 | — | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 7.957.667 | 6.604.358 | 4.953.088 | 6.384.546 | 969.711 | 1.327.171 | 1.571.902 | 2.294.035 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.296.712 | 5.277.181 | 3.608.843 | — | 54.378 | 193.456 | 149.027 | 234.641 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 337.963 |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.296.712 | 5.277.181 | 3.608.843 | — | 54.378 | 193.456 | 149.027 | 572.604 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 1.982.671 | 698.188 | 844.245 | 47.252 | 415.333 | 633.715 | 922.875 | 221.431 |
| Årets resultat | -441.258 | -2.060.223 | 17.069 | 1.503.009 | 368.081 | 218.382 | 289.160 | 298.556 |
| Egenkapital i alt | 2.587.400 | 1.327.177 | 1.344.245 | 2.847.252 | 915.333 | 1.133.715 | 1.422.875 | 1.721.431 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 13.730.470 | 9.757.252 | 8.867.999 | 7.228.683 | 473.596 | 395.342 | 371.654 | 342.634 |
| Resultat af primær drift | -561.983 | -2.604.307 | 100.474 | — | 434.523 | 270.697 | 341.333 | 342.634 |
| EBITDA | -227.288 | -1.925.277 | 645.405 | — | 473.596 | 270.697 | — | — |
| Resultat før skat | -566.112 | -2.645.170 | 27.280 | 1.930.499 | 472.144 | 281.074 | 373.170 | 382.112 |
| Årets resultat | -441.258 | -2.060.223 | 17.069 | 1.503.009 | 368.081 | 218.382 | 289.160 | 298.556 |
| Personaleomkostninger | 13.957.758 | 11.682.529 | 9.312.456 | 4.744.298 | 0 | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 334.695 | 679.030 | 544.931 | 185.522 | 39.073 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 12 | 9 | 0 | 6 | 0 | — | 1 |
| Udbytte | — | — | — | 2.300.000 | 0 | — | — | 1.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udbyde og levere events, seminarer og konferencer, samt drift af en netværksforretning.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.