Tandlæge Jørgen Schurmann. Struer ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr. (57% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 82.497 | 46.590 | 49.965 | 236 | 63.897 | 191.583 | 9.561 | 168.248 |
| Omsætningsaktiver i alt | 176.100 | 200.994 | 444.542 | 236 | 201.197 | 231.167 | 284.205 | 469.981 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.211.267 | 2.224.536 | 1.932.554 | 3.810.892 | 3.938.822 | 3.759.076 | 3.209.991 | 3.832.611 |
| Aktiver i alt | 2.387.367 | 2.425.530 | 2.377.096 | 3.811.128 | 4.140.019 | 3.990.243 | 3.494.196 | 4.302.592 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 567.280 | 935.417 | 887.926 | 1.474.631 | 1.614.572 | 1.313.757 | 1.007.531 | 1.705.529 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 108.012 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 567.280 | 935.417 | 995.938 | 1.474.631 | 1.614.572 | 1.313.757 | 1.007.531 | 1.705.529 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 696.341 | 642.947 | 715.571 | 1.290.246 | 1.528.337 | 2.142.595 | 1.935.527 | 2.050.434 |
| Årets resultat | 493.364 | 370.026 | 291.045 | 1.105.339 | 788.950 | 751.039 | -69.821 | 235.398 |
| Egenkapital i alt | 1.820.087 | 1.490.113 | 1.381.158 | 2.336.497 | 2.525.447 | 2.676.486 | 2.486.665 | 2.597.063 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.737.806 | 1.559.953 | 1.469.162 | 2.352.381 | 1.921.113 | 1.701.666 | 1.726.662 | 1.460.755 |
| Resultat af primær drift | 640.918 | 515.744 | 342.995 | 1.143.336 | 942.539 | 949.276 | -195.770 | 383.519 |
| EBITDA | 927.842 | 719.689 | 556.866 | 1.309.894 | 1.153.591 | 1.177.890 | -124.655 | 422.559 |
| Resultat før skat | 614.459 | 481.617 | 384.193 | 1.312.821 | 955.776 | 993.281 | -40.517 | 349.688 |
| Årets resultat | 493.364 | 370.026 | 291.045 | 1.105.339 | 788.950 | 751.039 | -69.821 | 235.398 |
| Personaleomkostninger | 809.964 | 840.264 | 912.296 | 1.042.487 | 767.522 | 523.776 | 1.694.322 | 1.038.196 |
| Af- og nedskrivninger | 286.924 | 203.945 | 213.871 | 166.558 | 211.052 | 228.614 | 71.115 | 39.040 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 700.000 | 400.000 | 150.000 | 600.000 | 600.000 | 120.000 | 125.000 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udøve tandlægevirksomhed. Tandlæge-virksomheden drives ved deltagelse i klinikfællesskab.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.