Bell Håndværk ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-15.138 kr.-4,0%
Bruttofortjeneste 2023
Nøgletal
2023-15.138 kr.
EBITDA
88,6%
Soliditetsgrad
6,1×
Likviditetsgrad
-16,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2023
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
20230 kr.
202275.000 kr.
20200 kr.
201955.300 kr.
201854.000 kr.
201753.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -24.968 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -30.815 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -20.682 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 77.080 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -7.317 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -23.841 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 332.000 | 321.971 | 243.823 | 232.000 | 306.263 | 286.218 | 98.104 |
| Omsætningsaktiver i alt | 388.000 | 321.971 | 244.159 | 232.395 | 321.960 | 286.714 | 98.826 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 43.255 |
| Aktiver i alt | 388.000 | 321.971 | 244.159 | 232.395 | 321.960 | 286.714 | 142.081 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 15.000 | 13.607 | 13.877 | 65.134 | 78.474 | 64.616 | 16.248 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 15.000 | 13.607 | 13.877 | 65.134 | 78.474 | 64.616 | 16.248 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 195.000 | 129.364 | 49.982 | 42.261 | 118.486 | 22.098 | 833 |
| Årets resultat | 73.000 | -11.494 | -24.083 | -7.720 | 76.225 | -21.389 | -21.265 |
| Egenkapital i alt | 373.000 | 308.364 | 230.282 | 167.261 | 243.486 | 222.098 | 125.833 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -1.540 | 82.313 | -14.550 | -15.138 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -6.130 | 82.313 | — | -16.630 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | -15.138 |
| Resultat før skat | — | — | -24.083 | -7.720 | 76.732 | -21.389 | -21.265 |
| Årets resultat | 73.000 | -11.494 | -24.083 | -7.720 | 76.225 | -21.389 | -21.265 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 4.590 | 0 | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | 1.492 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | — | — | 1 |
| Udbytte | 53.000 | 54.000 | 55.300 | 0 | — | 75.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Virksomhedens væsentligste aktiviteter består i at drive syværsted
Årets resultat blev et underskud på tkr. 21 efter skat. Årets resultat anses for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.