DAN FLANGER ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet BENT K. NIELSEN ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 96.198 | 19.973 | 61.349 | 64.184 | 235.347 | 679.312 | 364.530 | 75.754 |
| Omsætningsaktiver i alt | 214.769 | 150.389 | 223.534 | 130.714 | 268.334 | 712.007 | 460.966 | 135.912 |
| Anlægsaktiver i alt | 195.142 | 125.369 | 125.766 | 126.577 | 126.577 | 105.487 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 409.911 | 275.758 | 349.300 | 257.291 | 394.911 | 817.494 | 460.966 | 135.912 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.775.584 | 2.039.522 | 2.160.541 | 2.103.631 | 188.839 | 743.234 | 729.689 | 32.573 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.775.584 | 2.039.522 | 2.160.541 | 2.103.631 | 188.839 | 743.234 | 729.689 | 32.573 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -1.865.673 | -2.263.764 | -1.851.241 | -1.886.340 | 166.072 | 34.260 | -308.723 | 63.339 |
| Årets resultat | -496.065 | -398.091 | -47.477 | -35.099 | 2.052.412 | -69.612 | -405.184 | -245.933 |
| Egenkapital i alt | -1.365.673 | -1.763.764 | -1.811.241 | -1.846.340 | 206.072 | 74.260 | -268.723 | 103.339 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -59.470 | -45.874 | 198.715 | 227.533 | 441.286 | — | — | -55.545 |
| Resultat af primær drift | -462.490 | -355.616 | -8.825 | -34.701 | 241.963 | -68.475 | -410.841 | -250.256 |
| Resultat før skat | -508.737 | -398.091 | — | -35.099 | 2.052.412 | -69.612 | -405.184 | -245.933 |
| Årets resultat | -496.065 | -398.091 | -47.477 | -35.099 | 2.052.412 | -69.612 | -405.184 | -245.933 |
| Personaleomkostninger | 415.618 | 390.308 | 423.173 | 262.234 | 199.323 | 182.005 | 418.189 | 194.711 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at drive virksomhed med handel og industri og dermed beslægtet virksomhed efter direktionens skøn.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2024 - 31. december 2024 udviser et resultat på kr. -245.933, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en balancesum på kr. 135.912, og en egenkapital på kr. 103.339. Årets resultat anses som mindre tilfredsstillende, men i overensstemmelse med ledelens forventninger. Selskabet har i regnskabsåret modtaget koncerntilskud på 617.995 kr. fra moderselskabet. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2024 - 31. december 2024 udviser et resultat på kr. -245.933, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en balancesum på kr. 135.912, og en egenkapital på kr. 103.339. Årets resultat anses som mindre tilfredsstillende, men i overensstemmelse med ledelens forventninger. Selskabet har i regnskabsåret modtaget koncerntilskud på 617.995 kr. fra moderselskabet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.