JLM teknik ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
29.785.583 kr.+10,6%
Bruttofortjeneste 2024/25
+7,5%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/259.373.010 kr.
EBITDA
66,7%
Soliditetsgrad
3,2×
Likviditetsgrad
43,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 6.000.000 kr. (85% af årets resultat).
Historik
2024/256.000.000 kr.
2023/244.000.000 kr.
2022/233.000.000 kr.
2021/224.500.000 kr.
2020/216.000.000 kr.
2019/203.750.000 kr.
2018/193.250.000 kr.
2017/184.000.000 kr.
2016/173.000.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 6.870.024 kr.1.511.400 kr.
2023Skattepligtig indkomst 7.713.316 kr.1.696.926 kr.
2022Skattepligtig indkomst 4.977.299 kr.1.094.984 kr.
2021Skattepligtig indkomst 5.063.304 kr.1.113.926 kr.
2020Skattepligtig indkomst 6.145.482 kr.1.351.988 kr.
2019Skattepligtig indkomst 4.774.955 kr.1.050.478 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 2.197.082 | 3.958.925 | 4.851.446 | 6.556.409 | 5.879.065 | 2.086.143 | 4.221.048 | 4.151.530 | 6.757.411 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 18.393.474 | 19.114.269 | 22.154.282 | 20.720.284 | 22.527.743 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 1.568.135 | 1.208.385 | 1.245.607 | 1.303.105 | 1.760.758 |
| Aktiver i alt | 16.830.186 | 18.599.366 | 19.407.206 | 19.570.445 | 19.961.609 | 20.322.655 | 23.399.889 | 22.023.389 | 24.288.501 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 7.505.660 | 9.728.521 | 11.081.381 | 7.601.146 | 6.965.557 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 833.926 | 775.984 | 1.415.784 | 1.215.400 | 1.001.252 |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 8.339.586 | 10.504.505 | 12.497.165 | 8.816.546 | 7.966.809 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 4.805.342 | 5.745.745 | 6.564.477 | 7.324.677 | 5.354.073 | 4.970.608 | 7.679.102 | 8.985.583 | 10.079.650 |
| Årets resultat | 3.734.212 | 4.940.404 | 4.068.732 | 4.510.199 | 4.029.396 | 4.116.535 | 5.708.494 | 5.306.481 | 7.094.067 |
| Egenkapital i alt | 7.930.342 | 9.870.745 | 9.939.477 | 11.199.677 | 11.479.073 | 9.595.608 | 10.804.102 | 13.110.583 | 16.204.650 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 16.651.934 | 18.702.122 | 19.298.914 | 20.151.071 | 18.994.584 | 21.196.351 | 25.513.417 | 26.920.377 | 29.785.583 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | 4.979.432 | 5.563.485 | 7.197.651 | 6.825.134 | 9.125.864 |
| EBITDA | — | — | — | — | 5.354.325 | 5.903.144 | 7.563.294 | 7.097.916 | 9.373.010 |
| Resultat før skat | 4.794.285 | 6.339.144 | 5.179.446 | 5.906.967 | 4.967.395 | 5.291.110 | 7.293.359 | 6.815.519 | 9.116.101 |
| Årets resultat | 3.734.212 | 4.940.404 | 4.068.732 | 4.510.199 | 4.029.396 | 4.116.535 | 5.708.494 | 5.306.481 | 7.094.067 |
| Personaleomkostninger | 11.722.698 | 12.519.347 | 13.769.912 | 13.808.743 | 13.640.259 | 15.293.207 | 17.950.124 | 19.822.461 | 20.412.573 |
| Af- og nedskrivninger | 220.784 | 376.906 | 328.107 | 358.935 | 374.893 | 339.659 | 365.643 | 272.782 | 247.146 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 26 | 26 | 28 | 32 | 32 |
| Udbytte | 3.000.000 | 4.000.000 | 3.250.000 | 3.750.000 | 6.000.000 | 4.500.000 | 3.000.000 | 4.000.000 | 6.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år været produktion og salg af løfte- og håndteringsudstyr samt beslægtede formål.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.