INMsystems A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Egeskov-Madsen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 620 | 96 | 1.244 | 6.590 | 839 | 842 | 2.363 | 11.014 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.793.000 | 3.109.710 | 2.316.702 | 2.102.916 | 3.072.525 | 3.045.350 | 3.097.721 | 3.303.893 | 3.337.396 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.337.000 | 3.279.693 | 3.921.490 | 4.124.203 | 3.929.809 | 4.246.107 | 4.384.902 | 4.727.336 | 4.923.846 |
| Aktiver i alt | 6.130.000 | 6.389.403 | 6.238.192 | 6.227.119 | 7.002.334 | 7.291.457 | 7.482.623 | 8.031.229 | 8.261.242 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.018.000 | 3.150.499 | 3.291.129 | 2.051.815 | 3.537.561 | 3.592.165 | 3.066.904 | 3.849.445 | 3.822.476 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 1.615.315 | 846.091 | 727.066 | 1.355.672 | 1.039.493 | 770.512 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.018.000 | 3.150.499 | 3.291.129 | 3.667.130 | 4.383.652 | 4.319.231 | 4.422.576 | 4.888.938 | 4.592.988 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 2.012.000 | 2.114.904 | -1.079.240 | -1.534.111 | -1.320.018 | -1.394.674 | -1.501.353 | -1.687.544 | -1.441.300 |
| Årets resultat | 165.000 | 103.395 | -228.141 | -304.574 | 41.893 | 261.744 | 11.721 | 64.444 | 406.963 |
| Egenkapital i alt | 2.512.000 | 2.614.904 | 2.386.763 | 2.082.189 | 2.124.082 | 2.385.826 | 2.397.547 | 2.461.991 | 2.868.954 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.546.000 | 3.682.448 | 2.626.120 | 2.296.112 | 3.040.110 | 4.033.306 | 4.169.397 | 4.945.249 | 5.854.980 |
| Resultat af primær drift | 271.000 | 190.797 | -223.260 | -227.856 | 206.085 | 565.108 | 416.639 | 511.119 | 892.321 |
| EBITDA | 1.255.000 | 1.115.509 | 754.034 | 1.011.007 | 1.535.535 | 1.950.443 | 1.845.573 | 1.895.980 | 2.366.304 |
| Resultat før skat | 213.000 | 138.065 | -291.841 | -387.074 | 58.693 | 353.544 | 87.821 | 82.244 | 525.963 |
| Årets resultat | 165.000 | 103.395 | -228.141 | -304.574 | 41.893 | 261.744 | 11.721 | 64.444 | 406.963 |
| Personaleomkostninger | 2.291.000 | 2.566.939 | 1.872.086 | 1.285.105 | 1.504.575 | 2.013.863 | 2.323.824 | 3.049.269 | 3.488.676 |
| Af- og nedskrivninger | 984.000 | 924.712 | 977.294 | 1.238.863 | 1.329.450 | 1.385.335 | 1.428.934 | 1.384.861 | 1.473.983 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 6 | 6 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 9 | 10 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025InmSYSTEMS A/S (selskabet) er en dansk virksomhed, grundlagt i 1996. Selskabet udvikler og hoster egen software til digitale løsninger til Danmarks førende virksomheder. INM systemets formål er at understøtte og optimere alt IT inden for: Registrering og/eller køb af frokost i kantinenWeb app som samler tilbudKøb i cafeMødeforplejning med lokalebooking Møderums skærmeAl menuplanlægningTeamslokalerMøderumsskærmeInfo skærme Take away shop på web appGæsteregistrering til enten bemandet eller ubemandet receptionIntegration til økonomisystemer
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør 407 t.kr. mod 64 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. I årsregnskabet, regnskabsåret 01-10-2024 til 30-09-2025 har følgende haft indflydelse på årsregnskabet: Selskabet har gennemført en række store mål helt overordnet. Disse investeringer og mål vil fremtidssikre selskabet. Med de nye investeringer dels i nye produkter og i optimale IT-løsninger, er forventningerne til det kommende regnskabsår positivt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.