Envirograf Europe ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.158.800 kr. (49% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 135.389 | 12.279 | 83.774 | 613.878 | 778.392 | 2.071.672 | 3.498.360 | 3.787.640 | 5.957.247 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 4.764.142 | 6.087.991 | 7.449.811 |
| Anlægsaktiver i alt | 158.850 | 159.197 | 96.483 | 201.019 | 587.157 | 912.031 | 848.447 | 402.945 | 629.743 |
| Aktiver i alt | 346.475 | 407.004 | 851.939 | 2.953.221 | 2.395.811 | 3.710.734 | 5.612.589 | 6.490.936 | 8.079.554 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 551.917 | 890.504 | 1.001.821 | 2.513.435 | 1.620.364 | 1.725.441 | 1.820.184 | 1.416.075 | 1.727.442 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 551.917 | 890.504 | 1.001.821 | 2.513.435 | 1.620.364 | 1.725.441 | 1.820.184 | 1.416.075 | 1.727.442 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -330.442 | -608.500 | -274.882 | 295.942 | 555.513 | 1.561.724 | 3.400.286 | 4.580.403 | 5.640.816 |
| Årets resultat | -56.521 | -278.058 | 333.618 | 570.824 | 259.571 | 1.124.011 | 1.960.562 | 2.695.283 | 2.378.384 |
| Egenkapital i alt | -205.442 | -483.500 | -149.882 | 420.942 | 680.513 | 1.804.524 | 3.647.286 | 5.020.569 | 6.263.953 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 142.171 | 15.370 | 1.205.760 | 1.463.681 | 699.107 | 2.086.525 | 4.355.667 | 5.470.735 | 5.455.360 |
| Resultat af primær drift | 22.171 | -310.902 | 488.886 | 710.778 | 368.924 | 1.454.152 | 2.585.666 | 3.568.282 | 3.089.555 |
| EBITDA | — | — | — | — | 397.488 | 1.700.252 | 2.971.189 | 4.013.784 | 3.403.841 |
| Resultat før skat | -35.643 | -326.657 | 439.857 | 735.132 | 335.661 | 1.442.342 | 2.450.888 | 3.467.472 | 3.054.871 |
| Årets resultat | -56.521 | -278.058 | 333.618 | 570.824 | 259.571 | 1.124.011 | 1.960.562 | 2.695.283 | 2.378.384 |
| Personaleomkostninger | 120.000 | 326.272 | 716.874 | 752.903 | 301.619 | 386.273 | 1.384.478 | 1.456.951 | 2.051.519 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 28.564 | 246.100 | 385.523 | 445.502 | 314.286 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 117.800 | 122.000 | 1.335.000 | 1.158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er handel af malervarer og passiv brandbeskyttelse til industrielle kunder samt via forhandlernet i såvel Danmark som på eksportmarkederne.
Selskabet har igennem de seneste år været i en fortsat proces, hvor der har været en udvidelse af selskabets aktiviteter. Selskabet har igennem de seneste år haft aktiviteter og udviklingsarbejder med henblik på at kunne tilbyde unikke produkter til industrielle kunder. Ledelsen forventer ligeledes positiv drift og positive pengestrømme for 2026.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.