INA BUNKERSERVICE ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 61.000 kr. (114% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 423.484 | 614.390 | 558.866 | 374.125 | 348.509 | 576.374 | 619.525 |
| Omsætningsaktiver i alt | 523.844 | 766.104 | 761.929 | 563.083 | 536.816 | 602.038 | 634.193 |
| Anlægsaktiver i alt | 136.700 | 77.950 | 0 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 660.544 | 844.054 | 761.929 | 563.083 | 536.816 | 602.038 | 634.193 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 285.656 | 503.648 | 464.580 | 465.600 | 338.026 | 98.697 | 183.001 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 8.114 | 59.375 | 0 | 55.319 | 8.641 |
| Gældsforpligtelser i alt | 285.656 | 503.648 | 472.694 | 524.975 | 338.026 | 154.016 | 191.642 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 121.988 | 86.406 | 33.935 | -161.892 | -1.210 | 189.122 | 181.551 |
| Årets resultat | 42.252 | 18.418 | 2.829 | -195.827 | 160.682 | 249.232 | 53.429 |
| Egenkapital i alt | 374.888 | 340.406 | 289.235 | 38.108 | 198.790 | 448.022 | 442.551 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 587.583 | 1.156.124 | 1.519.380 | 1.064.196 | 1.362.455 | 866.520 | 1.613.218 |
| Resultat af primær drift | 43.001 | 19.166 | 30.677 | -191.960 | 164.068 | 307.338 | 67.187 |
| EBITDA | 101.751 | 77.916 | 89.427 | -191.960 | — | — | — |
| Resultat før skat | 42.282 | 18.418 | 28.943 | -195.827 | 160.682 | 305.992 | 64.070 |
| Årets resultat | 42.252 | 18.418 | 2.829 | -195.827 | 160.682 | 249.232 | 53.429 |
| Personaleomkostninger | 485.832 | 1.078.208 | 1.429.953 | 1.256.156 | 1.198.387 | 559.182 | 1.546.031 |
| Af- og nedskrivninger | 58.750 | 58.750 | 58.750 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 52.900 | 54.000 | 55.300 | 0 | — | 58.900 | 61.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive handel og bunkervirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2023 - 30-06-2024 udviser et resultat på kr. 53.429, og selskabets balance pr. 30-06-2024 udviser en balancesum på kr. 634.193, og en egenkapital på kr. 442.551. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2023 - 30-06-2024 udviser et resultat på kr. 53.429, og selskabets balance pr. 30-06-2024 udviser en balancesum på kr. 634.193, og en egenkapital på kr. 442.551.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.