HEDEMA A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 44293137.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 2.826.000 | 7.259.000 | 8.785.000 | 10.461.000 | 16.595.000 | 2.148.000 | 828.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 20.866.000 | 24.954.000 | 27.556.000 | 32.236.000 | 44.753.000 | 41.148.000 | 49.017.000 | 35.273.000 | 33.625.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 17.233.000 | 18.703.000 | 17.219.000 | 15.280.000 | 17.738.000 | 25.927.000 | 24.035.000 | 21.066.000 | 18.531.000 |
| Aktiver i alt | 38.099.000 | 43.657.000 | 44.775.000 | 47.516.000 | 62.491.000 | 67.075.000 | 73.052.000 | 56.339.000 | 52.156.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 18.279.000 | 19.016.000 | 19.392.000 | 23.024.000 | 26.425.000 | 19.218.000 | 17.607.000 | 28.914.000 | 33.982.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 8.296.000 | 8.368.000 | 5.166.000 | 2.527.000 | 3.575.000 | 9.420.000 | 9.178.000 | 7.369.000 | 5.562.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 26.575.000 | 27.384.000 | 24.558.000 | 25.551.000 | 30.000.000 | 28.638.000 | 26.785.000 | 36.283.000 | 39.544.000 |
| Selskabskapital | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 |
| Overført resultat | 3.917.000 | 6.046.000 | 8.603.000 | 12.661.000 | 17.880.000 | 30.650.000 | 8.390.000 | 2.300.000 | 5.011.000 |
| Årets resultat | 1.743.000 | 4.678.000 | 7.557.000 | 6.700.000 | 12.219.000 | 12.771.000 | 7.740.000 | 3.910.000 | 2.711.000 |
| Egenkapital i alt | 9.917.000 | 14.596.000 | 18.703.000 | 20.661.000 | 30.880.000 | 36.650.000 | 44.390.000 | 18.300.000 | 11.011.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 34.957.000 | 44.092.000 | 47.316.000 | 49.524.000 | 60.871.000 | 62.921.000 | 58.279.000 | 54.437.000 | 54.290.000 |
| Resultat af primær drift | 2.740.000 | 6.213.000 | 9.902.000 | 8.763.000 | 15.821.000 | 16.596.000 | 10.312.000 | 5.559.000 | 4.419.000 |
| EBITDA | 5.665.000 | 9.076.000 | 13.020.000 | 12.342.000 | 19.020.000 | 20.389.000 | 14.094.000 | 9.498.000 | 8.489.000 |
| Resultat før skat | 2.237.000 | 6.001.000 | 9.693.000 | 8.606.000 | 15.672.000 | 16.365.000 | 9.914.000 | 5.004.000 | 3.473.000 |
| Årets resultat | 1.743.000 | 4.678.000 | 7.557.000 | 6.700.000 | 12.219.000 | 12.771.000 | 7.740.000 | 3.910.000 | 2.711.000 |
| Personaleomkostninger | 29.292.000 | 35.016.000 | 34.105.000 | 37.147.000 | 41.710.000 | 42.532.000 | 44.185.000 | 44.939.000 | 45.801.000 |
| Af- og nedskrivninger | 2.925.000 | 2.863.000 | 3.118.000 | 3.579.000 | 3.199.000 | 3.793.000 | 3.782.000 | 3.939.000 | 4.070.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 67 | 76 | 77 | 78 | 87 | 88 | 87.000 | 84.000 | 80 |
| Udbytte | 0 | 2.550.000 | 4.100.000 | 2.000.000 | 7.000.000 | 0 | 30.000.000 | 10.000.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at drive virksomhed med fabrikation, handel, håndværk og finansiering. HEDEMA A/S har ca. 11.000 kvm. under et højloftet tag, som er meget velegnet til at drive en effektiv produktion. Vi har egne processer fra design til laserskæring, bearbejdning, svejsning, montage og kvalitetskontrol. Virksomheden har et løbende investeringsprogram, og har en betydelig automatisering med bl.a. flere forskellige typer og størrelser af robotter, som er medvirkende til at muliggøre en fortsat lønsom metalbearbejdning i Danmark.
Årets resultat (inkl. sammenholdelse med tidligere udmeldte forventninger) Virksomhedens resultatopgørelse for 2025/26 udviser et resultat på 2.711 tkr., sammenlignet med 3.910 tkr. i 2024/25. Virksomhedens balance pr. 31. maj 2026 udviser en egenkapital på 11.011 tkr., sammenlignet med 18.300 tkr. pr. 31. maj 2025. Årets resultat vurderes som utilfredsstillende, men det skal ses i lyset af, at vi stadig befinder os i et marked præget af betydelig usikkerhed. Vores strategi har imidlertid vist sig robust, idet vi ligesom sidste år, har formået både at tiltrække nye kunder og fastholde vores eksisterende kundegrundlag på et sundt niveau. Selskabet forventede et fald i aktiviteten og indtjening. Aktiviteten faldt mere end forventet, hvorfor overskuddet blev ca. 10 mio. kr. mindre end forventet. Selskabets ultimative kapitalejere har afgivet en støtteerklæring, hvor de uigenkaldeligt vil støtte selskabet med tilstrækkelig likviditet til at betale kreditorer ved forfald frem til generalforsamlingen i det år hvor årsrapporten for 2026/27 godkendes. Det er således ledelsens vurdering, at virksomheden vil have de nødvendige finansielle ressourcer til at fortsætte driften i mindst 12 måneder efter regnskabsårets afslutning, og det er ledelsens konklusion at der ikke er væsentlig usikkerhed forbundet med going concern. Investeringer I lighed med tidligere har HEDEMA A/S, som strategi at opretholde et aktivt investeringsniveau, så vi prin
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.