Murer/Tømrer- Entreprenørfirmaet Steen WerningHansen ApS.Aktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Maskincentralen ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 4.995 | 5.318 | 6.510 | 5.420 | 5.801 | 5.948 | 2.428 | 1.533 | 1.071 |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.672 | 9.803 | 9.887 | 9.239 | 9.112 | 9.659 | 9.961 | 8.331 | 8.624 |
| Anlægsaktiver i alt | 114.582 | 114.582 | 114.582 | 114.582 | 114.582 | 114.582 | 114.582 | 114.582 | 114.582 |
| Aktiver i alt | 124.254 | 124.385 | 124.469 | 123.821 | 123.694 | 124.241 | 124.543 | 122.913 | 123.206 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 115.431 | 115.430 | 114.807 | 115.059 | 114.884 | 115.363 | 116.352 | 114.910 | 114.953 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 115.431 | 115.430 | 114.807 | 115.059 | 114.884 | 115.363 | 116.352 | 114.910 | 114.953 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -116.177 | -116.045 | -115.338 | -116.238 | -116.190 | -116.122 | -116.809 | -116.997 | -116.747 |
| Årets resultat | 129 | 132 | 706 | -900 | 48 | 68 | -687 | -188 | 250 |
| Egenkapital i alt | 8.823 | 8.955 | 9.662 | 8.762 | 8.810 | 8.878 | 8.191 | 8.003 | 8.253 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 38 | 39 | 827 | -1.184 | 19 | — | — | -264 | -39 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | -264 | -39 |
| Resultat før skat | 151 | 154 | 904 | -1.151 | 48 | 90 | -621 | -188 | 294 |
| Årets resultat | 129 | 132 | 706 | -900 | 48 | 68 | -687 | -188 | 250 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået i at eje og drivelandbrugsjord, herunder forpagtning.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder iperioden, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.Ved vurdering af selskabet skal det oplyses, at kapitalejer har givet støtteerklæring til selskabet idet kommende år i form af at mellemregningen ikke vil blive krævet indfriet og kapitalejeren vilstøtte med den fornødne likviditet i det kommende år. Den primære kreditor pr. 30. juni 2026 erkapitalejeren. Der er på den baggrund ikke usikkerhed om selskabets fortsatte drift. Årsregnskabeter derfor udarbejdet under forudsætning om virksomhedens fortsatte drift.Vi henviser til note 1 i årsregnskabet.Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes retableret ved egenindtjening over en længere årrække.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.