VILLYS UNDERVOGNSSERVICE ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
888.366 kr.+5,7%
Bruttofortjeneste 2025/26
+1,6%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/26191.815 kr.
EBITDA
50,5%
Soliditetsgrad
1,3×
Likviditetsgrad
23,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
2024/250 kr.
2023/24100.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet LMN Holding Viborg ApS.
2020Skattepligtig indkomst -173.284 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 25.982 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 167.504 | 89.118 | 1.285 | 39.767 | 0 | 11.454 | 123.564 | 854 | 53.456 |
| Omsætningsaktiver i alt | 555.881 | 497.347 | — | — | — | 474.931 | 431.195 | 356.274 | 384.740 |
| Anlægsaktiver i alt | 197.532 | 173.424 | 170.453 | 139.420 | 57.180 | 55.828 | 350.437 | 283.317 | 216.423 |
| Aktiver i alt | 753.413 | 670.771 | 430.086 | 569.291 | 451.402 | 530.759 | 781.632 | 639.591 | 601.163 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 524.498 | 423.274 | 426.223 | 477.786 | 349.917 | 230.740 | 355.648 | 407.382 | 297.445 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 524.498 | 423.274 | 426.223 | 477.786 | 349.917 | 230.740 | 355.648 | 407.382 | 297.445 |
| Selskabskapital | — | — | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 28.915 | 47.497 | -196.137 | -108.495 | -98.515 | 100.019 | 125.984 | 32.209 | 103.718 |
| Årets resultat | -159.778 | 18.581 | -243.633 | 87.642 | 9.980 | 198.534 | 125.965 | -93.775 | 71.509 |
| Egenkapital i alt | 228.915 | 247.497 | 3.863 | 91.505 | 101.485 | 300.019 | 425.984 | 232.209 | 303.718 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 781.466 | 972.150 | 642.591 | 719.405 | 517.124 | 651.502 | 802.272 | 840.339 | 888.366 |
| Resultat af primær drift | -206.377 | 34.217 | -232.104 | 102.711 | 26.429 | 221.170 | 203.487 | -93.574 | 124.921 |
| EBITDA | -179.835 | 58.325 | -214.136 | 118.746 | 38.593 | 222.522 | 237.723 | -26.454 | 191.815 |
| Resultat før skat | -211.500 | 23.981 | -243.633 | 87.642 | 12.880 | 211.534 | 161.965 | -119.775 | 92.509 |
| Årets resultat | -159.778 | 18.581 | -243.633 | 87.642 | 9.980 | 198.534 | 125.965 | -93.775 | 71.509 |
| Personaleomkostninger | 961.301 | 913.825 | 856.727 | 600.659 | 478.531 | 428.980 | 564.549 | 866.793 | 696.551 |
| Af- og nedskrivninger | 26.542 | 24.108 | 17.968 | 16.035 | 12.164 | 1.352 | 34.236 | 67.120 | 66.894 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 3 | 2 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 100.000 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er rustbeskyttelse samt reparation og vedligeholdelse af køretøjer.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.