Højlunds Murerforretning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 219.517 | 0 | 568.181 | 0 | 0 | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 494.258 | 619.222 | 904.178 | 571.533 | 102.788 | 45.865 | 14.905 | 180.666 |
| Anlægsaktiver i alt | 77.962 | 31.728 | 8.166 | 1.166 | 0 | 75.000 | 75.000 | 75.000 |
| Aktiver i alt | 572.220 | 650.950 | 912.344 | 572.699 | 102.788 | 120.865 | 89.905 | 255.666 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 332.197 | 436.798 | 681.588 | 498.590 | 315.262 | 331.141 | 252.817 | 274.702 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 332.197 | 436.798 | 681.588 | 498.590 | 315.262 | 331.141 | 252.817 | 274.702 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 62.123 | 35.152 | 50.456 | -50.891 | -337.474 | -335.276 | -287.912 | -144.036 |
| Årets resultat | 74.813 | 27.029 | 70.604 | -101.347 | -286.583 | 2.198 | 47.364 | 143.876 |
| Egenkapital i alt | 240.023 | 214.152 | 230.756 | 74.109 | -212.474 | -210.276 | -162.912 | -19.036 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | 3.135 | -123.300 | 4.831 | -81.850 | 179.563 |
| Resultat af primær drift | 90.974 | 27.853 | 94.231 | -130.568 | -240.791 | 12.968 | 66.994 | 162.076 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 12.968 | — | — |
| Resultat før skat | 97.212 | 35.483 | 90.704 | -129.542 | -245.054 | 2.198 | 47.364 | 143.876 |
| Årets resultat | 74.813 | 27.029 | 70.604 | -101.347 | -286.583 | 2.198 | 47.364 | 143.876 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | 8.137 | 148.844 | 17.487 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Udbytte | 52.900 | 54.000 | 55.300 | 0 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet består i bygge- og anlægsvirksomhed, handel, fabrikation, investering samt anden virksomhed i forbindelse hermed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 143.876, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en negativ egenkapital på kr. 19.036.Ledelsen anser årets resultat som tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.