L. Gregersen A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Anders Gregersen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 3.163 | 5.796 | 6.856 | 2.143 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | 115.200 | 11.200 | 25.237 | 10.599 | 7.161 | 3.723 |
| Aktiver i alt | 367.470 | 348.831 | 359.029 | 300.200 | 607.498 | 622.917 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 384.201 | 438.252 | 366.965 | 342.390 | 644.912 | 632.226 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 75.720 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 459.921 | 438.252 | 366.965 | 342.390 | 644.912 | 632.226 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | -592.451 | -589.421 | -507.936 | -542.190 | -537.414 | -509.309 |
| Årets resultat | 86.581 | 3.030 | 81.485 | -34.253 | 4.776 | 28.105 |
| Egenkapital i alt | -92.451 | -89.421 | -7.936 | -42.190 | -37.414 | -9.309 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 483.706 | 479.631 | 474.568 | 145.648 | 34.610 | 52.902 |
| Resultat af primær drift | 92.855 | 40.639 | 93.429 | -24.036 | 17.124 | 41.143 |
| EBITDA | — | — | 96.580 | -20.598 | 20.562 | 44.581 |
| Resultat før skat | 86.581 | 3.030 | 81.485 | -34.253 | 4.776 | 28.105 |
| Årets resultat | 86.581 | 3.030 | 81.485 | -34.253 | 4.776 | 28.105 |
| Personaleomkostninger | 390.851 | 409.992 | 377.988 | 155.046 | 14.048 | 8.321 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 3.151 | 3.438 | 3.438 | 3.438 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive vognmandsvirksomhed. Derudover drift af systue.
Da de forhold, som i øvrigt er nødvendige for en bedømmelse af selskabets aktiver og passiver, den finansielle stilling samt resultatet af årets drift, fremgår af balancen og resultatopgørelsen samt af noterne henvises hertil. Årets resultat anses for utilfredsstillende. Selskabets egenkapital er pr. 31. december 2022 negativ med 9 tkr. mod en negativ egenkapital sidste år på 37 tkr. Selskabets ledelse er opmærksom på selskabslovens bestemmelser om kapitaltab og forventer, at selskabet ved egen indtjening kan reetablere sin kapital. Det er desuden ledelsens vurdering, at selskabet på trods af kapitaltabet stadig har det fornødne kapitalgrundlag til sikring af den fortsatte drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.