Jensen & Nowak ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Holding KJ ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 305.111 | 397.578 | — | 65.406 | 44.096 | 196.238 |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.354.275 | 6.016.798 | 6.081.985 | 7.578.733 | 8.608.316 | 12.716.946 | 12.280.914 | 16.258.897 | 14.779.970 |
| Anlægsaktiver i alt | 343.832 | 187.485 | 513.388 | 505.227 | 145.188 | 108.000 | 352.062 | 33.624 | 217.903 |
| Aktiver i alt | 6.698.107 | 6.204.283 | 6.595.373 | 8.083.960 | 8.753.504 | 12.824.946 | 12.632.976 | 16.292.521 | 14.997.873 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.027.372 | 2.620.324 | 2.667.161 | 1.816.190 | 2.238.759 | 5.697.784 | 2.193.289 | 4.752.962 | 3.586.541 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 1.889.617 | 1.904.931 | 1.112.732 | 966.383 | 1.114.408 | 822.626 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.027.372 | 2.620.324 | 2.667.161 | 3.705.807 | 4.143.690 | 6.810.516 | 3.159.672 | 5.867.370 | 4.409.167 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 3.281.903 | 3.354.474 | 3.492.824 | 3.922.478 | 4.484.814 | 5.889.430 | 9.348.304 | 10.300.151 | 10.463.706 |
| Årets resultat | 877.741 | -86.776 | 344.253 | 449.941 | 231.661 | 1.404.616 | 3.458.874 | 951.847 | 119.973 |
| Egenkapital i alt | 3.670.735 | 3.583.959 | 3.928.212 | 4.378.153 | 4.609.814 | 6.014.430 | 9.473.304 | 10.425.151 | 10.588.706 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.041.070 | 1.254.323 | 1.303.064 | 1.833.402 | 2.151.379 | 4.141.860 | 4.844.183 | 2.768.882 | 956.596 |
| Resultat af primær drift | 902.325 | 249.185 | 199.771 | 609.762 | 441.316 | 2.579.315 | 3.524.871 | — | — |
| EBITDA | 959.751 | 249.185 | 219.771 | 632.650 | 567.680 | 2.616.503 | 3.562.059 | — | — |
| Resultat før skat | 877.721 | -11.271 | 344.253 | 402.665 | 217.622 | 2.391.614 | 3.692.470 | 1.221.525 | 176.547 |
| Årets resultat | 877.741 | -86.776 | 344.253 | 449.941 | 231.661 | 1.404.616 | 3.458.874 | 951.847 | 119.973 |
| Personaleomkostninger | 389.281 | 367.505 | 407.573 | 603.081 | 693.723 | 787.682 | 444.924 | 326.865 | 308.473 |
| Af- og nedskrivninger | 57.426 | 0 | 20.000 | 22.888 | 126.364 | 37.188 | 37.188 | 37.188 | 61.811 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive ingeniør-, handel- og industrivirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 119.973, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 10.588.706.De fire driftsselskaber i Holding KJ koncernen er tæt forbundne gennem fælles finansiering og likviditetsstyring. Koncernen har i de seneste år været påvirket af store investering i KJ replast ApS proceslinje, som starter drift i juli 2026, den yderligere periode med opbygning har medført utilfredsstillende driftsresultater. Hovedparten af finansieringen hertil skaffes via det løbende cashflow for aktiviteterne i Jensen & Nowak samt jnseparation.dk., via deres aktiviteter med salg af procesanlæg og centrifuger, aktiviteten herved har udviklet sig positivt i 1. halvår 2026, hvor aktiviteten er steget 75 % sammenholdt med 1. halvår 2025. Den fortsatte drift i selskabet er betinget af: • at genereres likviditet fra driften til at overholde selskabets afdragsforpligtelser, • at koncernens selskaber kan understøtte hinanden Der er på tidspunktet for regnskabsaflæggelsen en væsentlig usikkerhed knyttet til disse forudsætninger. Forholdene medfører en væsentlig usikkerhed, som kan rejse betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Ledelsen forventer imidlertid, at nødvendige likviditet kan realiseres fra driften, hvilket underbygges af den positive udvikling i 1. halvår 2026, og forventningen til likviditet fra salg af granulat efter opstart af proceslinjen, og
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.