A.G. Sport A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet LJ Holding af 2004 ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 11.733 | 4.765 | 6.785 | 2.362 | 75.666 | 15.357 | 36.427 | 25.830 | 15.994 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.377.622 | 3.737.460 | 3.883.113 | 3.065.488 | 3.398.898 | 4.486.608 | 6.909.323 | 7.629.558 | 5.057.681 |
| Anlægsaktiver i alt | 449.331 | 395.283 | 316.213 | 194.694 | 118.638 | 322.281 | 874.344 | 589.885 | 276.040 |
| Aktiver i alt | 3.826.953 | 4.132.743 | 4.199.326 | 3.260.182 | 3.517.536 | 4.808.889 | 7.783.667 | 8.219.443 | 5.333.721 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.794.962 | 4.428.323 | 4.434.063 | 3.143.662 | 2.910.408 | 4.761.337 | 7.253.262 | 7.363.281 | 4.364.214 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.794.962 | 4.428.323 | 4.434.063 | 3.143.662 | 2.910.408 | 4.761.337 | 7.253.262 | 7.363.281 | 4.364.214 |
| Selskabskapital | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 |
| Overført resultat | -568.009 | -895.580 | -834.737 | -483.480 | 7.128 | -552.448 | -69.595 | 256.162 | 369.507 |
| Årets resultat | 8.238 | -327.571 | 60.843 | 351.257 | 490.608 | -559.576 | 482.854 | 325.757 | 706.869 |
| Egenkapital i alt | 31.991 | -295.580 | -234.737 | 116.520 | 607.128 | 47.552 | 530.405 | 856.162 | 969.507 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.395.969 | 1.970.175 | 2.226.638 | 2.130.386 | 2.103.409 | 2.156.505 | 3.356.320 | 3.897.193 | 3.573.362 |
| Resultat af primær drift | 189.917 | -265.744 | 300.856 | 543.495 | 671.573 | -399.943 | 817.417 | 752.717 | 1.014.152 |
| EBITDA | 289.687 | -135.167 | 397.622 | 633.360 | 740.185 | -339.033 | 913.188 | 1.198.339 | 1.547.879 |
| Resultat før skat | 12.556 | -424.693 | 78.277 | 451.929 | 628.281 | -453.988 | 639.762 | 492.529 | 814.493 |
| Årets resultat | 8.238 | -327.571 | 60.843 | 351.257 | 490.608 | -559.576 | 482.854 | 325.757 | 706.869 |
| Personaleomkostninger | 2.106.282 | 2.105.342 | 1.829.016 | 1.465.372 | 1.363.224 | 1.518.402 | 2.443.132 | 2.698.854 | 1.529.205 |
| Af- og nedskrivninger | 99.770 | 130.577 | 96.766 | 89.865 | 68.612 | 60.910 | 95.771 | 445.622 | 533.727 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 7 | 6 | 5 | 4 | 4 | 4 | 5 | 7 | 4 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets vigtigste forretningsområde er at drive virksomhed indenfor salg af sportsartikler, herunder sports- og fritidsbeklædning.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat efter skat udgør 706.869 kr. mod -267.767 kr. sidste år. Væsentlige fejl i tidligere år Sidste år havde selskabet på balancedagen to fysiske lokationer, hvor der blev foretaget fysiske optælliger af lagerbeholdningerne. Ved den ene lagerlokation er reguleringer i forbindelse med optællingen først registreret i bogføringssystemet efter balancedagen og er derved ikke korrekt med i regnskabet for 2024/25. Den manglende lagerreguleringen er opgjort til 761 t.kr. Sammenligningstal for 2024/25 er tilrettet, det påvirker resultatet efter skat for 2024/25 negativt med 594 t.kr., samt påvirker det aktiverne med 750 t.kr. og egenkapitalen formindskes med 594 t.kr., som konsekvens af rettelsen.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.