VANGBY A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Stadsing A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 43.000 | 23.448 | 12.569 | 2.425.550 | 1.840 | 9.193 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 19.750.000 | 21.008.311 | 23.148.665 | 26.898.452 | 26.237.397 | 33.450.519 | 27.738.011 | 26.458.477 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.820.000 | 2.223.121 | 1.377.306 | 3.274.188 | 5.530.029 | 4.921.197 | 1.151.608 | 2.665.548 |
| Aktiver i alt | 22.570.000 | 23.231.432 | 24.525.971 | 30.172.640 | 31.767.426 | 38.371.716 | 28.889.619 | 29.124.025 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 10.371.000 | 8.767.142 | 8.914.691 | 10.494.934 | 8.429.438 | 14.537.749 | 11.978.531 | 12.668.689 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 331.148 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 10.371.000 | 8.767.142 | 9.245.839 | 10.494.934 | 8.429.438 | 14.537.749 | 11.978.531 | 12.668.689 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 10.431.000 | 10.710.212 | 11.993.215 | 12.648.843 | 17.897.503 | 19.098.566 | 16.109.362 | 14.059.489 |
| Årets resultat | 1.058.000 | 2.413.203 | 3.098.548 | 6.518.689 | 7.629.823 | 790.306 | -3.236.812 | -663.078 |
| Egenkapital i alt | 11.947.000 | 14.331.028 | 15.221.095 | 19.646.988 | 23.254.007 | 23.819.511 | 16.609.362 | 15.946.284 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 11.066.000 | 12.374.695 | 12.515.814 | 14.848.203 | 15.242.308 | 11.944.455 | 13.120.190 | 14.894.836 |
| Resultat af primær drift | 523.000 | 2.089.464 | 3.069.766 | — | 6.328.373 | 1.523.626 | -3.992.169 | -823.424 |
| EBITDA | 1.349.000 | 2.862.161 | 3.736.517 | — | 6.440.006 | 1.670.244 | -3.875.919 | -559.422 |
| Resultat før skat | 1.275.000 | 3.022.429 | 3.881.347 | 7.852.649 | 9.117.522 | 1.204.184 | -4.115.436 | -840.484 |
| Årets resultat | 1.058.000 | 2.413.203 | 3.098.548 | 6.518.689 | 7.629.823 | 790.306 | -3.236.812 | -663.078 |
| Personaleomkostninger | 9.692.000 | 9.512.534 | 8.779.297 | 9.988.245 | 8.802.302 | 10.274.211 | 16.996.109 | 15.454.258 |
| Af- og nedskrivninger | 826.000 | 772.697 | 666.751 | 183.195 | 111.633 | 146.618 | 116.250 | 264.002 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 17 | 15 | 14 | 15 | 18 | 22 | 22 | 22 |
| Udbytte | 0 | 2.200.000 | 2.200.000 | 4.000.000 | 0 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktiviteter består i salg af maskiner og materialer til transportemballering af gods.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.24 - 31.12.24 udviser et resultat på DKK -663.078 mod DKK -3.236.812 for tiden 01.01.23 - 31.12.23. Balancen viser en egenkapital på DKK 15.946.284. Ledelsen finder årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.