Tømrerfirmaet B/O ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (13% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 457.483 | 1.928.542 | 0 | 23.841 | 192.528 | 2.007.296 | 237.594 | 2.029.790 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.599.000 | 1.624.116 | 2.700.171 | 2.421.860 | 2.811.308 | 2.428.310 | 3.842.659 | 4.032.681 | 5.331.317 |
| Anlægsaktiver i alt | 191.000 | 155.929 | 288.875 | 352.115 | 305.819 | 1.810.598 | 1.741.280 | 1.671.962 | 1.602.644 |
| Aktiver i alt | 2.790.000 | 1.780.045 | 2.989.046 | 2.773.975 | 3.117.127 | 4.238.908 | 5.583.939 | 5.704.643 | 6.933.961 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.535.000 | 279.289 | 801.928 | 331.913 | 392.783 | 999.076 | 1.475.324 | 1.499.601 | 1.651.366 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 54.621 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.535.000 | 279.289 | 801.928 | 331.913 | 392.783 | 999.076 | 1.529.945 | 1.499.601 | 1.651.366 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.004.000 | 1.249.442 | 1.929.371 | 2.176.963 | 2.468.639 | 2.984.510 | 3.795.899 | 3.938.346 | 4.998.101 |
| Årets resultat | 288.000 | 352.119 | 790.527 | 360.592 | 406.075 | 633.671 | 933.389 | 277.447 | 1.218.555 |
| Egenkapital i alt | 1.235.000 | 1.482.442 | 2.164.971 | 2.414.963 | 2.708.039 | 3.227.310 | 4.042.899 | 4.198.346 | 5.281.901 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 445.000 | 551.010 | 1.091.463 | 545.940 | 595.818 | 901.458 | 1.307.238 | 508.265 | 1.710.241 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | 831.670 | 1.212.402 | 373.122 | 1.569.656 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 831.670 | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | — | 465.292 | — | 815.172 | 1.207.465 | 368.516 | 1.570.939 |
| Årets resultat | 288.000 | 352.119 | 790.527 | 360.592 | 406.075 | 633.671 | 933.389 | 277.447 | 1.218.555 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 994.344 | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 8 | 8 | 8 | 4 | — | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Udbytte | 106.000 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er i lighed med tidligere år, at drive tømrervirksomhed, herunder opførelse og salg af huse samt hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.