HERNING GULVAFSLIBNING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
164.436 kr.-88,7%
Bruttofortjeneste 2024
-27,0%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2024
Nøgletal
202450,7%
Soliditetsgrad
1,7×
Likviditetsgrad
-7,2%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
20240 kr.
2023350.000 kr.
2022194.645 kr.
2021659.326 kr.
20201.134.490 kr.
2019891.463 kr.
2018594.009 kr.
20171.094.652 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet MØRUPVEJ HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 12.819 | 61.051 | 191.440 | 309.758 | 115.248 | 280.836 | 186.995 | 214.970 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.768.279 | 1.670.317 | 1.937.084 | 2.845.359 | 1.597.778 | 998.920 | 1.094.476 | 948.477 |
| Anlægsaktiver i alt | 999.414 | 790.212 | 727.314 | 595.894 | 373.451 | 299.866 | 376.540 | 204.981 |
| Aktiver i alt | 2.767.693 | 2.460.529 | 2.664.398 | 3.441.253 | 1.971.229 | 1.298.786 | 1.471.016 | 1.153.458 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 579.634 | 633.270 | 622.426 | 1.405.000 | 643.075 | 431.326 | 494.119 | 565.576 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 579.634 | 633.270 | 622.426 | 1.405.000 | 643.075 | 431.326 | 494.119 | 565.576 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 845.193 | 995.839 | 921.976 | 688.389 | 468.828 | 472.815 | 426.897 | 384.623 |
| Årets resultat | 645.586 | 744.655 | 817.600 | 900.903 | 439.765 | 198.632 | 304.078 | -42.274 |
| Egenkapital i alt | 2.139.845 | 1.789.848 | 2.013.439 | 2.022.879 | 1.328.154 | 867.460 | 976.897 | 584.623 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.484.455 | 1.609.228 | 1.811.282 | 1.870.553 | 1.357.068 | 1.195.030 | 1.451.175 | 164.436 |
| Resultat af primær drift | 791.240 | 925.220 | 1.010.539 | 1.115.034 | 524.997 | 226.050 | 371.651 | -60.675 |
| EBITDA | 791.240 | 925.220 | 1.010.539 | 1.115.034 | 524.997 | 226.050 | — | — |
| Resultat før skat | 827.716 | 954.822 | 1.048.361 | 1.159.009 | 564.346 | 254.981 | 392.959 | -51.117 |
| Årets resultat | 645.586 | 744.655 | 817.600 | 900.903 | 439.765 | 198.632 | 304.078 | -42.274 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 10 | 9 | 8 | 8 | 6 |
| Udbytte | 1.094.652 | 594.009 | 891.463 | 1.134.490 | 659.326 | 194.645 | 350.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter er afslibning og lakering af gulve.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.