GGC Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Frede Andersen Holding anno 2024 ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 31.352 | 16.780 | 44.574 | 2.782.102 | 0 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 1.863.159 | 2.342.248 | 2.340.836 |
| Anlægsaktiver i alt | 17.052.406 | 17.052.406 | 17.100.000 | 17.200.000 | 17.250.000 | 17.500.000 | 17.850.000 | 18.650.000 | 18.650.000 |
| Aktiver i alt | 17.324.078 | 17.438.100 | 17.152.710 | 19.994.635 | 17.306.749 | 17.936.902 | 19.713.159 | 20.992.248 | 20.990.836 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 22.309.617 | 22.578.057 | 22.851.834 | 23.274.676 | 24.589.961 | 24.364.912 | 25.447.427 | 26.376.187 | 27.193.160 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 7.212.284 | 6.257.623 | 5.272.038 | 4.751.139 | 0 | — | — | — | 130.500 |
| Gældsforpligtelser i alt | 29.521.901 | 28.835.680 | 28.123.872 | 28.025.815 | 24.589.961 | 24.364.912 | 25.447.427 | 26.376.187 | 27.323.660 |
| Selskabskapital | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 |
| Overført resultat | -12.897.823 | -12.097.580 | -11.671.162 | -9.131.888 | -9.275.473 | -8.647.267 | -8.137.367 | -7.879.875 | -8.577.306 |
| Årets resultat | 643.092 | 800.243 | 426.418 | 2.539.275 | 572.921 | 628.206 | 509.900 | 257.492 | -697.431 |
| Egenkapital i alt | -12.197.823 | -11.397.580 | -10.971.162 | -8.431.888 | -8.575.473 | -7.947.267 | -7.437.367 | -7.179.875 | -7.877.306 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.440.541 | 1.436.875 | 1.314.318 | 4.181.378 | 1.256.922 | 1.465.973 | 1.481.167 | 1.057.163 | -231.170 |
| Resultat af primær drift | — | — | 1.361.912 | 4.281.378 | 1.306.922 | 1.485.973 | 1.355.764 | 1.069.528 | -231.170 |
| Resultat før skat | 499.597 | 587.707 | 546.691 | 3.510.082 | 655.257 | 855.202 | 693.742 | 350.329 | -948.885 |
| Årets resultat | 643.092 | 800.243 | 426.418 | 2.539.275 | 572.921 | 628.206 | 509.900 | 257.492 | -697.431 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er drift og udlejning af investeringsejendom i Nuuk på Grønland.
Selskabets moderselskab har tilkendegivet i en støtte- og henstandserklæring, at de vil stille likviditet til rådighed for selskabet med op til 300.000 kr. i det kommende regnskabsår, således at selskabets normale drift for 2025/26 er sikret. Moderselskabet har samtidig givet henstand med betaling af sine tilgodehavender i selskabet frem til den 31. december 2026. Forudsætningerne for fortsat drift vurderes dermed at være til stede.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.