TC AUTOMOBILER ApS (under frivillig likvidation)Aktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet TCAC HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 385.235 | 36.687 | 325.519 | 116.759 | 5.531.724 | 368.403 | 139.320 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.678.071 | 1.058.663 | 1.426.302 | 1.332.926 | 7.239.644 | 5.307.381 | 5.347.298 | 4.670.716 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.856.916 | 3.749.719 | 3.647.864 | 3.546.700 | 886.845 | 869.037 | 869.037 | 0 |
| Aktiver i alt | 5.534.987 | 4.808.382 | 5.074.166 | 4.879.626 | 8.126.489 | 6.176.418 | 6.216.335 | 4.670.716 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.534.122 | 3.597.711 | 3.705.392 | 3.657.498 | 4.762.394 | 3.607.511 | 3.204.806 | 223.128 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 343.200 | 0 | 120.000 | 120.000 | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.877.322 | 3.597.711 | 3.825.392 | 3.777.498 | 4.762.394 | 3.607.511 | 3.204.806 | 223.128 |
| Selskabskapital | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
| Overført resultat | 729.857 | 349.086 | 378.688 | 228.524 | 2.964.095 | 2.168.907 | 2.611.529 | 4.047.588 |
| Årets resultat | 87.221 | -380.771 | 29.602 | -150.164 | 2.735.571 | -795.188 | 442.622 | 1.436.059 |
| Egenkapital i alt | 1.129.857 | 749.086 | 778.688 | 628.524 | 3.364.095 | 2.568.907 | 3.011.529 | 4.447.588 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 281.955 | 48.666 | 247.798 | 104.211 | 3.049.927 | -246.192 | -76.312 | 1.143.434 |
| Resultat af primær drift | -61.823 | -298.531 | -94.057 | -246.953 | 2.762.182 | -264.000 | -76.312 | 1.143.434 |
| EBITDA | 45.518 | -191.334 | 7.798 | -145.789 | 2.829.927 | -246.192 | -76.312 | — |
| Resultat før skat | 138.695 | -471.260 | 38.439 | -196.424 | 3.221.959 | -795.188 | 442.622 | 1.727.295 |
| Årets resultat | 87.221 | -380.771 | 29.602 | -150.164 | 2.735.571 | -795.188 | 442.622 | 1.436.059 |
| Personaleomkostninger | 236.437 | 240.000 | 240.000 | 250.000 | 220.000 | 0 | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 107.341 | 107.197 | 101.855 | 101.164 | 67.745 | 17.808 | 0 | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter bestod i at drive investeringsvirksomhed - herunder besidde fast ejendom, aktier og anparter.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2024 - 31. december 2024 udviser et resultat på kr. 1.436.059, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en balancesum på kr. 4.670.716, og en egenkapital på kr. 4.447.588. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2024 - 31. december 2024 udviser et resultat på kr. 1.436.059, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en balancesum på kr. 4.670.716, og en egenkapital på kr. 4.447.588.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.