Fredensborg Vandrerhjem FondAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 49.615 | 109.901 | 359.422 | 245.265 | 424.020 | 797.046 | 997.515 | 883.236 |
| Omsætningsaktiver i alt | 111.380 | 172.193 | 417.970 | 316.800 | 496.725 | 887.938 | 1.053.537 | 938.833 |
| Anlægsaktiver i alt | 8.113.375 | 8.072.857 | 7.864.124 | 7.655.391 | 7.446.658 | 7.236.983 | 7.027.308 | 6.817.633 |
| Aktiver i alt | 8.224.755 | 8.245.050 | 8.282.094 | 7.972.191 | 7.943.383 | 8.124.921 | 8.080.845 | 7.756.466 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 382.617 | 490.987 | 282.439 | 257.922 | 301.306 | 335.067 | 253.965 | 368.643 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 4.638.821 | 4.526.381 | 4.766.223 | 4.613.409 | 4.463.783 | 4.322.750 | 4.216.655 | 3.963.267 |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.021.438 | 5.017.368 | 5.048.662 | 4.871.331 | 4.765.089 | 4.657.817 | 4.470.620 | 4.331.910 |
| Selskabskapital | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Overført resultat | 2.744.433 | 2.763.430 | 2.767.926 | 2.664.526 | 2.724.910 | 2.949.612 | 3.061.009 | 2.915.996 |
| Årets resultat | -92.862 | 18.997 | 4.496 | -103.400 | 60.384 | 224.702 | 111.397 | -145.013 |
| Egenkapital i alt | 3.044.433 | 3.063.430 | 3.067.926 | 2.964.526 | 3.024.910 | 3.249.612 | 3.361.009 | 3.215.996 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 257.038 | 404.051 | 359.972 | 117.665 | 315.538 | 592.049 | 441.512 | 221.150 |
| Resultat af primær drift | 80.462 | 222.279 | 151.239 | -91.068 | 106.805 | 330.374 | 179.837 | -58.525 |
| EBITDA | 257.038 | 404.051 | 359.972 | 117.665 | 315.538 | 540.049 | 389.512 | 151.150 |
| Resultat før skat | -118.976 | 24.365 | 5.750 | -132.572 | 77.434 | 288.810 | 143.121 | -185.669 |
| Årets resultat | -92.862 | 18.997 | 4.496 | -103.400 | 60.384 | 224.702 | 111.397 | -145.013 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | 52.000 | 52.000 | 70.000 |
| Af- og nedskrivninger | 176.576 | 181.772 | 208.733 | 208.733 | 208.733 | 209.675 | 209.675 | 209.675 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Fondens væsentligste aktiviteter Fondens væsentligste aktiviteter har bestået i, på markedsmæssige vilkår, at drive ejendommen Østrupvej 3, 3480 Fredensborg, hvorfra der drives vandrerhjem.
Udvikling i regnskabsåret 2024 er 9. år og sidste med Charlotte og Anders Fosvald som forpagtere af Fredensborg Vandrerhjem, idet det er aftalt, at de ikke fortsætter forpagtningen efter 31.03.2025, hvor kontrakten udløber. Fondens 2024 forpagtningsindtægter udgjorde 675.075 kroner (766.772 kroner i 2022), hvilket er en nedgang på 11 pct. i forhold til året før. Fondens indtægter stammer udelukkende for forpagtningsafgift fra Fredensborg Vandrerhjem samt mindre lejeindtægt for udlejning af bolig til forpagterparret. Fondens forpagtning leverede en nedgang i egen omsætningen med 9 pct. i 2024 Resultat efter afskrivninger og skat positivt med 111.397 kroner (positivt 224.702 kroner i 2022). Bestyrelsen har afholdt nødvendige vedligeholdelsesudgifter på Fondes ejendom Østrupvej 3, Fredensborg. Der er i perioden brugt 84.867 kroner (54.912 kroner i 2021). Det har været bestyrelse mål at styrke Fondens k
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.