J.C. Bygningsrenovering ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
762.414 kr.-41,0%
Bruttofortjeneste 2021
-16,4%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2021
Nøgletal
202142.814 kr.
EBITDA
57,3%
Soliditetsgrad
2,3×
Likviditetsgrad
4,3%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet JAN CARLSON HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 91.515 | 361.933 | 83.546 | 5.674 | 703 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.168.530 | 1.058.725 | 2.130.864 | 970.907 | 3.262.718 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.129.170 | 2.341.265 | 2.213.373 | 2.414.540 | 0 |
| Aktiver i alt | 3.297.700 | 3.399.990 | 4.344.237 | 3.385.447 | 3.262.718 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.103.107 | 2.677.572 | 2.685.947 | 1.595.911 | 1.393.622 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 32.500 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.103.107 | 2.677.572 | 2.718.447 | 1.595.911 | 1.393.622 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 69.593 | 597.418 | 1.500.790 | 1.664.536 | 1.744.096 |
| Årets resultat | 439.779 | 527.825 | 903.372 | 163.745 | 79.560 |
| Egenkapital i alt | 194.593 | 722.418 | 1.625.790 | 1.789.536 | 1.869.096 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 1.557.836 | 1.806.568 | 2.426.279 | 1.293.083 | 762.414 |
| Resultat af primær drift | 495.884 | 772.984 | 1.251.611 | 250.341 | 42.814 |
| EBITDA | 650.114 | 941.419 | 1.459.793 | 460.273 | 42.814 |
| Resultat før skat | 566.886 | 681.777 | 1.165.914 | 217.259 | 127.273 |
| Årets resultat | 439.779 | 527.825 | 903.372 | 163.745 | 79.560 |
| Personaleomkostninger | 906.722 | 854.804 | 956.961 | 817.632 | 480.648 |
| Af- og nedskrivninger | 154.230 | 168.435 | 208.182 | 209.932 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 2 | 2 | 3 | 3 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets hovedaktivitet er at drive en tømrervirksomhed samt anden hermed beslægtet virksomhed.
Selskabets ledelse anser årets resultat for værende tilfredsstillende.For det kommende år forventes der ligeledes et tilfredsstillende resultat.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.