Fyns Smedejerns Trapper A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
23.134.285 kr.+11,7%
Bruttofortjeneste 2024/25
-0,3%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/254.322.836 kr.
EBITDA
51,2%
Soliditetsgrad
2,3×
Likviditetsgrad
28,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 4.000.000 kr. (130% af årets resultat).
Historik
2024/254.000.000 kr.
2023/240 kr.
2022/231.500.000 kr.
2021/222.800.000 kr.
2020/213.000.000 kr.
2019/204.000.000 kr.
2018/195.000.000 kr.
2017/183.500.000 kr.
2016/171.250.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Alho Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.129.097 | 3.830.024 | 8.668.017 | 10.228.335 | 2.178.238 | 110.939 | 633.926 | 2.331.366 | 5.168.777 |
| Omsætningsaktiver i alt | 16.040.128 | 18.470.622 | 20.784.468 | 21.555.701 | 19.456.880 | 22.912.515 | 17.280.502 | 15.261.598 | 20.194.866 |
| Anlægsaktiver i alt | 6.240.985 | 5.653.630 | 5.134.074 | 737.542 | 466.513 | 450.028 | 665.766 | 748.770 | 910.113 |
| Aktiver i alt | 22.281.113 | 24.124.252 | 25.918.542 | 22.293.243 | 19.923.393 | 23.362.543 | 17.946.268 | 16.010.368 | 21.104.979 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.867.720 | 8.571.393 | 7.703.300 | 12.326.152 | 10.088.305 | 13.691.076 | 8.839.109 | 7.543.520 | 8.693.801 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 4.790.336 | 4.429.697 | 4.083.522 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 13.658.056 | 13.001.090 | 11.786.822 | 12.326.152 | 10.088.305 | 13.691.076 | 8.839.109 | 7.543.520 | 8.693.801 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 2.424.909 | 2.796.596 | 3.603.149 | 3.892.784 | 4.487.212 | 4.489.867 | 5.103.519 | 7.227.071 | 6.303.302 |
| Årets resultat | 2.658.902 | 3.700.552 | 5.635.417 | 9.714.710 | 3.594.428 | 2.802.655 | 2.113.652 | 2.123.552 | 3.076.231 |
| Egenkapital i alt | 6.556.541 | 9.007.093 | 11.142.510 | 8.392.784 | 7.987.212 | 7.789.867 | 7.103.519 | 7.727.071 | 10.803.302 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 23.738.045 | 25.250.202 | 28.371.503 | 31.676.720 | 24.075.166 | 21.693.405 | 21.873.069 | 20.718.035 | 23.134.285 |
| Resultat af primær drift | 3.671.420 | 4.907.912 | 7.150.189 | 12.572.514 | 4.677.559 | 3.727.962 | 2.901.742 | 2.805.078 | 4.043.785 |
| EBITDA | 4.472.170 | 5.809.923 | 8.089.585 | 12.970.450 | 4.973.588 | 3.956.284 | 3.087.579 | 3.039.410 | 4.322.836 |
| Resultat før skat | 3.418.837 | 4.753.827 | 7.179.962 | 12.466.574 | 4.618.970 | 3.594.636 | 2.712.465 | 2.723.044 | 3.944.330 |
| Årets resultat | 2.658.902 | 3.700.552 | 5.635.417 | 9.714.710 | 3.594.428 | 2.802.655 | 2.113.652 | 2.123.552 | 3.076.231 |
| Personaleomkostninger | 19.265.875 | 19.440.279 | 20.281.918 | 18.706.270 | 19.101.578 | 17.737.121 | 18.785.490 | 17.678.625 | 18.811.449 |
| Af- og nedskrivninger | 800.750 | 902.011 | 939.396 | 397.936 | 296.029 | 228.322 | 185.837 | 234.332 | 279.051 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 39 | 38 | 38 | 34 | 35 | 31 | 32 | 30 | 31 |
| Udbytte | 1.250.000 | 3.500.000 | 5.000.000 | 4.000.000 | 3.000.000 | 2.800.000 | 1.500.000 | 0 | 4.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens hovedaktivitet betsår i fremstilling af trapper og andre stålkonstruktioner.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.