Løgumkloster RefugiumAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 4.777.812 | 1.750.303 | 1.449.452 | 1.168.036 | 1.579.266 | 1.611.459 | 5.396.823 | 10.457.186 | 1.246.412 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 8.770.736 | 14.121.729 | 15.187.067 |
| Anlægsaktiver i alt | 543.882 | 493.390 | 604.302 | 2.247.208 | 2.463.713 | 2.351.893 | 2.314.282 | 2.429.799 | 2.654.483 |
| Aktiver i alt | 5.565.452 | 5.616.562 | 5.605.741 | 7.589.117 | 7.867.928 | 11.399.842 | 11.085.018 | 16.551.528 | 17.841.550 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.675.435 | 1.577.627 | 1.844.630 | 2.729.836 | 2.636.060 | 2.629.677 | 3.035.864 | 3.202.448 | 3.390.064 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 73.100 | 1.251.634 | 1.395.399 | 1.118.778 | 114.829 | 52.353 | 250.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.675.435 | 1.577.627 | 1.917.730 | 3.981.470 | 4.031.459 | 3.748.455 | 3.150.693 | 3.254.801 | 3.640.064 |
| Selskabskapital | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Overført resultat | 2.865.017 | 3.013.935 | 1.663.011 | 1.582.647 | 1.831.469 | 5.626.387 | 5.929.325 | 11.291.727 | 12.196.486 |
| Årets resultat | 766.157 | 148.918 | 399.076 | -80.364 | 248.822 | 3.864.918 | 344.938 | 5.382.402 | 924.759 |
| Egenkapital i alt | 3.890.017 | 4.038.935 | 3.688.011 | 3.607.647 | 3.836.469 | 7.651.387 | 7.934.325 | 13.296.727 | 14.201.486 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.876.790 | 3.437.564 | 3.759.204 | 3.056.941 | 3.620.057 | 8.320.023 | 4.472.055 | 9.405.650 | 5.941.961 |
| Resultat af primær drift | 759.202 | 241.968 | 190.965 | -93.071 | 94.724 | 4.192.097 | -92.044 | 4.980.760 | 717.124 |
| Resultat før skat | 766.157 | 148.918 | 399.076 | -80.364 | 248.822 | 3.864.918 | 391.842 | 5.382.402 | 924.759 |
| Årets resultat | 766.157 | 148.918 | 399.076 | -80.364 | 248.822 | 3.864.918 | 344.938 | 5.382.402 | 924.759 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | 8.056.409 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 15 | 15 | 16 | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 | 17 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Fondens hovedaktiviteterLøgumkloster Refugium er en kirkelig selvejende institution med hjemsted i Tønder Kommune. Refugiet er organiseret som en erhvervsdrivende fond. Det fremgår af fondens vedtægter, at fondens formål er at drive et Refugium, et sted, hvor mennesker kan søge hen i kortere eller længere tid for at finde afspænding og hvile. Det er endvidere formålet ved hjælp af klostrets store sal og i nært samarbejde med Løgumkloster Højskole at holde møder for egnens befolkning og tillige kurser af kortere eller længere varighed for deltagere fra hele landet. Hensigten med denne side af gerningen er at støtte det kirkelige, folkelige og kulturelle liv i grænseegnen ved en formidling af kristendom, dansk ånd og dansk kultur. Arbejdet, der vil tage sigte på en vækkelse og styrkelse af det kristelige, nationale og kulturelle liv i Sønderjylland, skal have et fælles kirkeligt og fælles folkeligt præg på Folkekirkens grund. Fondens formål realiseres ved foredrag, morgensang, andagter, aftensang og andre kristelige aktiviteter. Refugiets erhvervsmæssige aktivitet består i drift af Refugium. Refugiets øvrige aktiviteter består i henhold til formålet jf. ovenstående.
Bestyrelse, forstander og medarbejdere har i 2025 fortsat arbejdet målrettet på at sikre et bæredygtigt grundlag for Refugiets virke. Der arbejdes fortsat på fastholdelse af en økonomisk sund forretningsmodel til finansiering af Refugiets formål, herunder drift, vedligehold og reinvesteringer. Der er i året realiseret en pæn værelsesbelægningsprocent på et lidt højere niveau end tidligere. Der er udbudt ca. det samme antal programmer som året forinden. Årets resultat udviser et overskud på 925 tkr. og er væsentligt påvirket af modtaget arv og gaver på 1.448 tkr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.