Semler Fleet Logistics A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 5.000.000 kr. (85% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 42334952.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 47.612 | 123.094 | 124.153 | 893.680 | 1.234.344 | 169.311 | 199.000 | 70.000 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 16.793.229 | 19.774.089 | 17.546.544 | 17.887.059 | 16.489.217 | 27.351.263 | 33.504.000 | 33.789.000 | 29.629.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 8.641.902 | 9.393.448 | 11.695.657 | 8.901.203 | 7.311.557 | 6.547.244 | 23.431.000 | 1.329.000 | 1.835.000 |
| Aktiver i alt | 25.435.131 | 29.167.537 | 29.242.201 | 26.788.262 | 23.800.774 | 33.898.507 | 56.935.000 | 35.118.000 | 31.464.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 16.763.534 | 16.451.868 | 15.856.525 | 12.852.882 | 12.422.988 | 28.845.163 | 36.841.000 | 13.460.000 | 18.927.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 998.395 | 1.775.887 | 4.275.848 | 3.923.541 | 5.074.274 | 831.456 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 17.761.929 | 18.227.755 | 20.132.373 | 16.776.423 | 17.497.262 | 29.676.619 | 37.106.000 | 13.460.000 | 18.927.000 |
| Selskabskapital | 800.000 | 800.000 | 800.000 | 800.000 | 800.000 | 800.000 | 800.000 | 800.000 | 800.000 |
| Overført resultat | 6.111.202 | 7.450.157 | 4.935.495 | 6.557.447 | 4.303.704 | 2.243.971 | -1.284.000 | 5.858.000 | 6.737.000 |
| Årets resultat | 1.602.284 | 3.295.732 | 2.288.084 | 361.287 | -2.024.327 | -2.081.623 | 15.607.000 | 1.829.000 | 5.879.000 |
| Egenkapital i alt | 7.569.364 | 10.865.097 | 9.109.828 | 10.011.839 | 6.303.512 | 4.221.888 | 19.829.000 | 21.658.000 | 12.537.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 37.550.523 | 50.607.680 | 52.604.868 | 42.677.209 | 33.069.463 | 37.200.165 | 43.646.000 | 53.869.000 | 58.225.000 |
| Resultat af primær drift | 1.941.527 | 3.870.581 | 2.407.472 | 133.692 | -2.805.547 | -3.289.343 | -3.882.000 | 2.377.000 | 7.714.000 |
| EBITDA | 2.896.966 | 5.397.667 | 4.428.115 | 2.419.351 | -765.812 | -1.692.282 | -2.076.000 | 4.083.000 | 8.451.000 |
| Resultat før skat | 2.015.426 | 4.103.421 | 2.811.784 | 373.692 | -2.655.489 | -2.832.037 | 14.629.000 | 2.386.000 | 7.727.000 |
| Årets resultat | 1.602.284 | 3.295.732 | 2.288.084 | 361.287 | -2.024.327 | -2.081.623 | 15.607.000 | 1.829.000 | 5.879.000 |
| Personaleomkostninger | 34.653.557 | 45.210.013 | 48.176.753 | 40.257.858 | 33.835.275 | 38.892.447 | 45.687.000 | 49.786.000 | 49.325.000 |
| Af- og nedskrivninger | 955.439 | 1.527.086 | 2.020.643 | 2.285.659 | 2.039.735 | 1.597.061 | 1.806.000 | 1.706.000 | 737.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 78 | 101 | 107 | 90 | 75 | 80 | 90 | 93 | 80 |
| Udbytte | 0 | 1.500.000 | 2.288.084 | 1.684.000 | 0 | — | — | 15.000.000 | 5.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Semler Fleet Logistics A/S er en del af Semler koncernen og har som hovedaktivitet at levere landsdækkende service- og klargøringsydelser til den danske bilbranche. Selskabets forretningsområder omfatter montering af bilindretning, tilbehør og øvrigt udstyr til vare- og personbiler samt udførelse af kosmetisk klargøring. Endvidere tilbyder selskabet design og montering af profilindpakning samt øvrige løsninger inden for visuel branding. Selskabets aktiviteter blev i 2022 udvidet gennem etableringen af et strategisk partnerskab med Dansk Auto Logik i Vamdrup, hvilket har styrket kapaciteten og understøttet den fortsatte udvikling af forretningen.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.