St. Ørslev ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-17.172 kr.-5,0%
Bruttofortjeneste 2025/26
Nøgletal
2025/2678,6%
Soliditetsgrad
4,7×
Likviditetsgrad
-2,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 25663365.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 13.613 | 18.249 | 5.166 | 28.145 | 12.566 | 11.244 | 9.080 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 732.774 | 727.883 | 725.959 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 301.000 | 836.461 | 710.947 | 661.453 | 1.292.023 | 747.062 | 732.774 | 727.883 | 725.959 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 45.000 | 147.256 | 45.000 | 10.000 | 655.913 | 133.621 | 131.760 | 141.544 | 155.145 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 45.000 | 147.256 | 45.000 | 10.000 | 655.913 | 133.621 | 131.760 | 141.544 | 155.145 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | -244.000 | 189.205 | 165.947 | 151.453 | 136.110 | 113.441 | 101.014 | 86.339 | 70.814 |
| Årets resultat | -59.000 | 432.677 | -23.258 | -14.494 | -15.343 | -22.669 | -12.426 | -14.675 | -15.526 |
| Egenkapital i alt | 256.000 | 689.205 | 665.947 | 651.453 | 636.110 | 613.441 | 601.014 | 586.339 | 570.814 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -117.000 | 549.300 | -33.900 | -20.650 | -19.568 | -23.643 | -13.601 | -16.348 | -17.172 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | -13.601 | — | — |
| Resultat før skat | -76.000 | 554.689 | -29.818 | -18.582 | -19.671 | -29.063 | -15.931 | -18.814 | -19.905 |
| Årets resultat | -59.000 | 432.677 | -23.258 | -14.494 | -15.343 | -22.669 | -12.426 | -14.675 | -15.526 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er landbrugsdrift samt passiv kapitalanbringelse.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.