Stansomatic A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Stansomatic Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 18.026.482 | 5.099.325 | 1.905.693 | 11.215.389 | 15.993.870 | 7.713.211 | 18.005.882 | 26.537.140 |
| Omsætningsaktiver i alt | 56.510.925 | 49.405.409 | 42.270.373 | 54.263.861 | 64.851.525 | 57.534.949 | 62.277.534 | 85.500.667 |
| Anlægsaktiver i alt | 18.589.621 | 25.856.915 | 30.986.905 | 29.028.874 | 22.948.967 | 24.510.695 | 30.822.317 | 23.456.803 |
| Aktiver i alt | 75.100.546 | 75.262.324 | 73.257.278 | 83.292.735 | 87.800.492 | 82.045.644 | 93.099.851 | 108.957.470 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 30.517.763 | 25.763.517 | 22.502.493 | 25.730.080 | 27.251.930 | 21.392.358 | 22.586.493 | 36.769.997 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 3.142.099 | 5.897.834 | 4.515.769 | 1.735.414 | 12.310.068 | 1.817.527 |
| Gældsforpligtelser i alt | 30.517.763 | 25.763.517 | 25.644.592 | 31.627.914 | 31.767.699 | 23.127.772 | 34.896.561 | 38.587.524 |
| Selskabskapital | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 |
| Overført resultat | 36.876.783 | 45.464.807 | 42.034.686 | 44.700.821 | 49.106.793 | 54.826.872 | 54.214.290 | 66.173.946 |
| Årets resultat | 8.642.791 | 9.470.024 | 2.687.879 | 5.666.135 | 7.405.972 | 5.720.079 | 2.387.418 | 11.959.656 |
| Egenkapital i alt | 44.376.783 | 48.846.807 | 46.534.686 | 50.200.821 | 54.606.793 | 57.326.872 | 56.714.290 | 68.673.946 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 48.975.996 | 55.753.059 | 45.398.722 | 47.615.361 | 54.285.588 | 54.735.379 | 50.027.273 | 67.644.900 |
| Resultat af primær drift | 11.533.882 | 11.723.183 | 3.100.541 | 8.876.979 | 8.788.468 | 7.759.041 | 2.809.045 | 15.689.957 |
| EBITDA | 15.144.023 | 14.663.453 | 6.789.524 | 13.435.040 | 16.294.445 | 12.171.278 | 7.503.156 | 20.344.162 |
| Resultat før skat | 11.033.577 | 12.159.166 | 3.459.169 | 7.266.007 | 9.502.676 | 7.338.223 | 3.020.768 | 15.580.996 |
| Årets resultat | 8.642.791 | 9.470.024 | 2.687.879 | 5.666.135 | 7.405.972 | 5.720.079 | 2.387.418 | 11.959.656 |
| Personaleomkostninger | 33.831.973 | 41.068.866 | 38.609.198 | 34.147.207 | 37.991.143 | 42.564.101 | 42.520.754 | 47.300.738 |
| Af- og nedskrivninger | 3.610.141 | 2.940.270 | 3.688.983 | 4.558.061 | 7.505.977 | 4.412.237 | 4.694.111 | 4.654.205 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 83 | 94 | 93 | 86 | 86 | 87 | 95 | 91 |
| Udbytte | 5.000.000 | 882.000 | 2.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 0 | 3.000.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Stansomatic A/S er en videnbaseret udviklings- og produktionsvirksomhed med speciale i design og fremstilling af kundetilpassede præcisionskomponenter i metal. I tæt samarbejde med kundernes udviklingsafdelinger tilbyder virksomheden gennemtænkte og teknologisk avancerede løsninger inden for metalstempling og tilhørende processer. Virksomheden leverer komplette løsninger, der omfatter hele værdikæden – fra udvikling og konstruktion af værktøj til metalstempling, over serieproduktion, til håndtering og logistik af de færdige komponenter. Denne integrerede tilgang sikrer høj kvalitet, effektivitet og leveringssikkerhed gennem hele processen. Målet for Stansomatic A/S er at skabe langsigtet værdi for kunderne ved at reducere de samlede enhedsomkostninger – enten direkte gennem optimerede komponentdesigns eller indirekte gennem effektivisering af efterfølgende produktions- og montageprocesser. Stansomatic A/S betjener i dag kunder inden for en række højteknologiske brancher, herunder medico-, elektronik- og automobilindustrien, både i Danmark og på internationale markeder. Ændring i anvendt regnskabspraksisKlassifikationen af regnskabsposten "Materielle anlægsaktiver under udførelse og forudbetalinger for materielle anlægsaktiver" er ændret, således at visse omkostninger, der hidtil er blevet indregnet under Materielle anlægsaktiver under udførelse og forudbetalinger for materielle anlægsaktiver fremover indregnes under regnskabsposten "Igangvær
Årets bruttofortjeneste udgør 67.645 t.kr. mod 50.027 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 11.960 t.kr. mod 2.387 t.kr. sidste år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.