Sulseter Ski- og Fjeldskole ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
161.266 kr.-68,2%
Bruttofortjeneste 2025/26
-7,6%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/2696,5%
Soliditetsgrad
1,6×
Likviditetsgrad
15,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 6.504 kr.1.430 kr.
2023Skattepligtig indkomst 5.044 kr.Fratrukket underskud 125.769 kr.1.100 kr.
2022Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 100.243 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -201.681 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -6.174 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -18.157 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 616.465 | 501.351 | 515.881 | 311.304 | 438.700 | 607.628 | 232.163 | 232.600 | 58.559 |
| Omsætningsaktiver i alt | 617.841 | 583.091 | 547.675 | 436.065 | 462.361 | 616.672 | 670.152 | 1.045.351 | 67.779 |
| Anlægsaktiver i alt | 691.220 | 614.006 | 422.685 | 329.633 | 253.837 | 105.876 | 127.173 | 0 | 1.136.975 |
| Aktiver i alt | 1.309.061 | 1.197.097 | 970.360 | 765.698 | 716.198 | 722.548 | 797.325 | 1.045.351 | 1.204.754 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 74.183 | 57.580 | 28.338 | 118.409 | 44.461 | 69.056 | 117.450 | 61.609 | 41.800 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 6.050 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 74.183 | 57.580 | 28.338 | 118.409 | 44.461 | 69.056 | 117.450 | 67.659 | 41.800 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 1.034.878 | 939.517 | 742.022 | 447.289 | 471.737 | 453.492 | 479.875 | 777.692 | 962.954 |
| Årets resultat | 141.673 | -95.361 | -197.495 | -294.733 | 24.448 | -18.245 | 26.383 | 297.817 | 185.262 |
| Egenkapital i alt | 1.234.878 | 1.139.517 | 942.022 | 647.289 | 671.737 | 653.492 | 679.875 | 977.692 | 1.162.954 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 303.136 | 323.928 | 210.765 | 153.227 | 332.421 | 449.899 | 308.840 | 506.465 | 161.266 |
| Resultat af primær drift | 68.937 | -26.719 | -113 | -143.221 | 101.450 | 166.122 | -8.009 | 35.661 | -168.347 |
| Resultat før skat | 179.857 | -95.361 | -197.495 | -294.733 | 24.448 | -17.145 | 27.813 | 303.867 | 185.262 |
| Årets resultat | 141.673 | -95.361 | -197.495 | -294.733 | 24.448 | -18.245 | 26.383 | 297.817 | 185.262 |
| Personaleomkostninger | 180.077 | 293.746 | 168.531 | 265.130 | 199.245 | 235.891 | 275.767 | 470.804 | 329.613 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er salg af færdigpakkede skirejser til det norske interfjeld for skoler og ungdomsgrupper samt undervisning heraf på Sulseter Ski- og Fjeldskole. Endvidere anden efter direktionens skøn beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025/26 udviser et overskud på kr. 185.262, og selskabets balance pr. 31. maj 2026 udviser en egenkapital på kr. 1.162.954.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.