Cescom A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 134.000 | 1.104.086 | 599.233 | 269.237 | 248.881 | 237.824 | 719.540 |
| Omsætningsaktiver i alt | 969.000 | 1.112.755 | 993.392 | 996.812 | 966.884 | 354.648 | 719.540 |
| Anlægsaktiver i alt | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 885.292 | 415.153 |
| Aktiver i alt | 1.049.000 | 1.192.755 | 1.073.392 | 1.076.812 | 1.046.884 | 1.239.940 | 1.134.693 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.176.000 | 1.329.092 | 1.207.430 | 1.181.634 | 1.181.634 | 1.278.524 | 1.186.635 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.176.000 | 1.329.092 | 1.207.430 | 1.181.634 | 1.181.634 | 1.278.524 | 1.186.635 |
| Selskabskapital | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 |
| Overført resultat | -677.000 | -686.337 | -684.038 | -654.822 | -684.750 | -588.584 | -601.942 |
| Årets resultat | -23.000 | -9.423 | 2.299 | 29.216 | -29.928 | 96.166 | -13.358 |
| Egenkapital i alt | -127.000 | -136.337 | -134.038 | -104.822 | -134.750 | -38.584 | -51.942 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | 31.495 | -18.350 | -14.303 | -11.250 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -18.350 | -14.303 | -11.250 |
| Resultat før skat | -23.000 | -18.092 | -12.384 | 29.216 | -22.425 | -16.289 | -13.284 |
| Årets resultat | -23.000 | -9.423 | 2.299 | 29.216 | -29.928 | 96.166 | -13.358 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i andre virksomheder, finansiering i anlægsøjemed, investering eller anden efter ledelsens skøn forbunden virksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Årets udvikling og resultat anses for utilfredsstillende. Selskabet har tabt hele selskabskapitalen. Ledelsen er bevidst om at selskabets forpligtelser overstiger selskabets aktiver på statustidspunktet. Årsrapporten er aflagt under forudsætning om fortsat drift. Der er ledelsens overbevisning, at de ledelsesmæssige tiltag foretaget for at øge indtjeningen i selskabet vil medføre, at selskabet opnår en positiv indtjening for det kommende år.Ledelsen vurderer, at der er tilstrækkeligt kapitalberedskab til rådighed for at fortsætte driften. Selskabets kapitalejer har givet tilsagn om fortsat finansiering af selskabets drift, nødvendige investeringer og betaling for fordringer i takt med forfald, herunder stille det eksisterende lån til rådighed, for de kommende 12 måneder. På denne baggrund er årsrapporten aflagt med antagelse om fortsat drift.Vi henviser til afsnittet "usikkerhed om fortsat drift" i noterne i årsregnskabet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.