Tømrermester Stedal-Esko ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 400.000 kr. (97% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet KHE Invest ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 467.517 | 95.364 | 334.649 | 291.223 | 1.292.099 | 1.110.524 | 690.038 | 1.139.914 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.306.329 | 1.704.398 | 561.369 | 690.625 | 1.782.405 | 2.500.595 | 1.439.902 | 1.552.487 | 2.640.631 |
| Anlægsaktiver i alt | 102.457 | 36.000 | 0 | — | — | — | — | 23.667 | 11.834 |
| Aktiver i alt | 1.408.786 | 1.740.398 | 561.369 | 690.625 | 1.782.405 | 2.500.595 | 1.439.902 | 1.576.154 | 2.652.465 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 974.261 | 830.097 | 227.752 | 372.836 | 893.972 | 843.055 | 297.666 | 808.086 | 1.572.052 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 974.261 | 830.097 | 227.752 | 372.836 | 893.972 | 843.055 | 297.666 | 808.086 | 1.572.052 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 309.525 | 35.301 | 58.617 | 192.789 | 763.433 | 732.540 | 417.236 | 543.068 | 555.413 |
| Årets resultat | 288.113 | 475.776 | 173.317 | 134.172 | 570.644 | 769.106 | 284.697 | 225.832 | 412.345 |
| Egenkapital i alt | 434.525 | 910.301 | 333.617 | 317.789 | 888.433 | 1.657.540 | 1.142.236 | 768.068 | 1.080.413 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 1.607.081 | 6.726.556 | 3.038.004 | 1.078.340 | 4.272.375 | 7.499.627 | 6.119.908 | 6.908.788 | 7.843.552 |
| Resultat af primær drift | 315.390 | 519.155 | 193.179 | 137.637 | 587.085 | 785.387 | 284.752 | 238.751 | 528.377 |
| EBITDA | 377.651 | 585.612 | 235.729 | 137.637 | — | — | — | 250.584 | 540.210 |
| Resultat før skat | 287.423 | 475.776 | 173.317 | 134.172 | 570.644 | 769.106 | 284.697 | 243.314 | 534.854 |
| Årets resultat | 288.113 | 475.776 | 173.317 | 134.172 | 570.644 | 769.106 | 284.697 | 225.832 | 412.345 |
| Personaleomkostninger | 648.730 | 1.757.194 | 360.567 | 2.252 | 22.500 | 55.656 | 182.999 | 60.000 | 60.000 |
| Af- og nedskrivninger | 62.261 | 66.457 | 42.550 | 0 | — | — | — | 11.833 | 11.833 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 0 | 750.000 | 150.000 | 0 | — | 800.000 | 600.000 | 100.000 | 400.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af tømrervirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.