Skiveren Camping A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
10.372.123 kr.+13,7%
Bruttofortjeneste 2024/25
+9,6%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/255.009.328 kr.
EBITDA
45,6%
Soliditetsgrad
1,4×
Likviditetsgrad
12,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 1.000.000 kr. (47% af årets resultat).
Historik
2024/251.000.000 kr.
2023/24750.000 kr.
2022/23500.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Skiveren Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 340.114 | 592.183 | 522.265 | 607.810 | 872.073 | 625.726 | 383.508 | 1.173.909 | 2.809.710 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 1.764.402 | 2.651.672 | 4.680.729 |
| Anlægsaktiver i alt | 34.568.764 | 34.082.660 | 33.511.580 | 33.091.580 | 33.225.466 | 33.201.632 | 33.035.406 | 34.244.288 | 32.949.012 |
| Aktiver i alt | 35.450.397 | 35.634.645 | 34.839.175 | 34.733.126 | 35.355.290 | 34.733.976 | 34.799.808 | 36.895.960 | 37.629.741 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 7.376.515 | 7.839.494 | 7.441.374 | 7.282.050 | 6.357.815 | 6.024.956 | 4.539.610 | 3.916.116 | 3.323.091 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 16.447.945 | 15.449.449 | 14.333.470 | 11.998.064 | 11.891.107 | 10.408.876 | 10.781.756 | 12.532.644 | 12.490.946 |
| Gældsforpligtelser i alt | 23.824.460 | 23.288.943 | 21.774.844 | 19.280.114 | 18.248.922 | 16.433.832 | 15.321.366 | 16.448.760 | 15.814.037 |
| Selskabskapital | 1.470.000 | 1.470.000 | 1.470.000 | 1.470.000 | 1.470.000 | 1.470.000 | 1.470.000 | 1.470.000 | 1.470.000 |
| Overført resultat | 6.518.937 | 7.078.702 | 7.637.331 | 9.840.012 | 11.353.368 | 12.431.144 | 13.058.442 | 13.538.200 | 14.673.704 |
| Årets resultat | 115.087 | 559.766 | 558.629 | 2.202.680 | 1.513.357 | 1.077.776 | 1.127.298 | 1.229.759 | 2.135.504 |
| Egenkapital i alt | 7.988.937 | 8.548.702 | 9.107.331 | 11.310.012 | 12.823.368 | 13.901.144 | 15.028.442 | 15.758.200 | 17.143.704 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 4.979.261 | 6.027.160 | 5.882.340 | 8.249.191 | 7.990.902 | 7.274.927 | 8.047.342 | 9.121.765 | 10.372.123 |
| Resultat af primær drift | 1.328.729 | 1.849.765 | 1.788.072 | 3.736.628 | 2.679.301 | 2.050.346 | 2.631.615 | 2.496.719 | 3.554.040 |
| EBITDA | 2.387.314 | 2.897.048 | 2.818.970 | 4.808.133 | 3.820.955 | 3.230.156 | 3.909.742 | 3.856.173 | 5.009.328 |
| Resultat før skat | 157.087 | 719.766 | 718.629 | 2.823.467 | 1.941.686 | 1.378.333 | 1.447.249 | 1.579.234 | 2.740.417 |
| Årets resultat | 115.087 | 559.766 | 558.629 | 2.202.680 | 1.513.357 | 1.077.776 | 1.127.298 | 1.229.759 | 2.135.504 |
| Personaleomkostninger | 2.591.947 | 3.130.112 | 3.063.370 | 3.441.058 | 4.169.947 | 4.044.771 | 4.137.600 | 5.265.592 | 5.362.795 |
| Af- og nedskrivninger | 1.058.585 | 1.047.283 | 1.030.898 | 1.071.505 | 1.141.654 | 1.179.810 | 1.278.127 | 1.359.454 | 1.455.288 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 7 | 8 | 8 | 9 | 10 | 10 | 10 | 11 | 10 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 500.000 | 750.000 | 1.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet er at drive campingplads med tilhørende faciliteter.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.