Marianne R. Aamann Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 860.000 kr. (69% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 479.167 | 685.976 | 592.137 | 182.565 | 124.747 | 115.250 | 281.082 | 122.868 | 287.112 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 13.229.466 | 12.505.534 | 12.683.313 | 11.983.134 | 13.396.985 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 12.158.076 | 12.243.725 | 11.383.968 | 13.372.885 | 13.229.466 | 12.505.534 | 12.683.313 | 11.983.134 | 13.396.985 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 77.488 | 114.014 | 71.855 | 97.469 | 240.581 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 0 | — | — | 0 | 165.179 |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 77.488 | 114.014 | 71.855 | 97.469 | 405.760 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 11.631.165 | 11.490.033 | 10.994.910 | 12.721.607 | 12.837.579 | 12.073.720 | 11.891.458 | 11.550.665 | 11.931.225 |
| Årets resultat | -200.205 | 116.868 | -384.523 | 1.839.697 | 230.371 | -646.058 | 337.738 | -205.793 | 1.240.561 |
| Egenkapital i alt | 11.936.965 | 11.948.033 | 11.305.510 | 13.034.607 | 13.151.979 | 12.391.520 | 12.611.458 | 11.885.665 | 12.991.225 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -182.053 | -65.784 | -51.139 | -60.882 | -75.816 | -58.166 | -47.792 | -60.096 | -53.606 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -263.407 | -242.731 | -234.327 | -246.525 | -222.889 |
| Resultat før skat | -254.474 | 157.936 | -489.839 | 2.359.533 | 300.860 | -827.229 | 433.785 | -263.882 | 1.593.920 |
| Årets resultat | -200.205 | 116.868 | -384.523 | 1.839.697 | 230.371 | -646.058 | 337.738 | -205.793 | 1.240.561 |
| Personaleomkostninger | 271.304 | 314.888 | 232.152 | 179.307 | 187.591 | 184.565 | 186.535 | 186.429 | 169.283 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 105.800 | 258.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 520.000 | 135.000 | 860.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Virksomhedens væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år været formueforvaltning, herunder ved investering i aktier, obligationer og lignende, samt anden hermed forbundet virksomhed.
Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.