SKARE Beef Production ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2020/21Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 5.000.000 kr. (126% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 11975089.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Omsætningsaktiver i alt | 136.353.707 | 164.270.310 | 160.746.740 | 198.946.405 | 213.846.977 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 136.353.707 | 164.270.310 | 160.746.740 | 198.946.405 | 213.846.977 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 66.136.195 | 92.198.025 | 86.237.883 | 122.795.001 | 137.046.810 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 66.136.195 | 92.198.025 | 86.237.883 | 122.795.001 | 137.046.810 |
| Selskabskapital | 7.445.600 | 7.445.600 | 7.445.600 | 7.445.600 | 7.445.600 |
| Overført resultat | 57.771.912 | 64.626.685 | 67.063.257 | 68.705.804 | 69.354.567 |
| Årets resultat | 3.967.036 | 6.854.773 | 2.436.572 | 1.642.547 | 648.763 |
| Egenkapital i alt | 70.217.512 | 72.072.285 | 74.508.857 | 76.151.404 | 76.800.167 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Omsætning | — | — | 564.860.878 | 616.892.116 | 635.629.661 |
| Bruttofortjeneste | 6.078.511 | 10.391.798 | — | — | — |
| Resultat af primær drift | 4.877.748 | 9.523.898 | 5.312.869 | 4.408.948 | 4.800.244 |
| Resultat før skat | 5.147.034 | 9.094.172 | 3.549.027 | 2.776.118 | 1.854.260 |
| Årets resultat | 3.967.036 | 6.854.773 | 2.436.572 | 1.642.547 | 648.763 |
| Personaleomkostninger | 1.200.763 | 867.900 | 809.400 | 848.400 | 835.700 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 4 | 3 | 3 | 1 | 1 |
| Udbytte | 5.000.000 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets hovedaktivitet består i salg af importeret kød til en tilknyttet virksomhed i koncernen, opskærings- og forædlingsvirksomheden SKARE Meat Packers K/S.
Årets resultat efter skat udgør 649 t.kr., hvilket er tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.