Svendsen Sport A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 138.591.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet OTG-Cani Denmark A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2020- Omsætning
- 481.861.000 kr.
- Resultat af primær drift
- 37.443.000 kr.
- Årets resultat
- 17.333.000 kr.
- Egenkapital
- 56.655.000 kr.
- Aktiver i alt
- 320.710.000 kr.
- Ansatte
- 183
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.927.000 | 215.000 | 5.096.000 | 62.261.000 | 36.056.000 | 3.669.000 | 2.185.000 | 14.375.000 | 5.008.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 237.675.000 | 234.371.000 | 260.225.000 | 309.564.000 | 498.824.000 | 554.994.000 | 403.905.000 | 305.121.000 | 111.086.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 18.429.000 | 17.943.000 | 27.305.000 | 27.816.000 | 28.057.000 | 20.822.000 | 9.826.000 | 10.462.000 | 7.676.000 |
| Aktiver i alt | 256.104.000 | 252.314.000 | 287.530.000 | 337.380.000 | 526.881.000 | 575.816.000 | 413.731.000 | 315.583.000 | 118.762.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 153.359.000 | 164.280.000 | 187.121.000 | 203.569.000 | 294.133.000 | 336.903.000 | 235.770.000 | 156.296.000 | 92.702.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 60.638.000 | 82.297.000 | 35.357.000 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 153.359.000 | 164.280.000 | 187.121.000 | 264.207.000 | 376.430.000 | 372.260.000 | 235.770.000 | 156.296.000 | 92.702.000 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | 105.937.000 | 86.290.000 | 92.448.000 | 62.849.000 | 139.748.000 | 199.636.000 | 176.961.000 | 158.287.000 | 25.060.000 |
| Årets resultat | 29.488.000 | 35.368.000 | 30.367.000 | 24.193.000 | 86.316.000 | 56.875.000 | -25.596.000 | -18.673.000 | 5.364.000 |
| Egenkapital i alt | 101.891.000 | 87.290.000 | 98.672.000 | 73.173.000 | 150.451.000 | 203.556.000 | 177.961.000 | 159.287.000 | 26.060.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 405.892.000 | 414.859.000 | 432.996.000 | 463.066.000 | 641.101.000 | 511.987.000 | 361.560.000 | 385.694.000 | 372.867.000 |
| Resultat af primær drift | 41.498.000 | 51.129.000 | 44.763.000 | 45.214.000 | 116.266.000 | 16.887.000 | -25.815.000 | 65.000 | 5.453.000 |
| EBITDA | 46.383.000 | 56.229.000 | 51.106.000 | 58.607.000 | 123.383.000 | 28.414.000 | -13.903.000 | 3.562.000 | 8.752.000 |
| Resultat før skat | 37.949.000 | 45.516.000 | 38.936.000 | 31.117.000 | 111.376.000 | 56.244.000 | -32.725.000 | -327.000 | 12.352.000 |
| Årets resultat | 29.488.000 | 35.368.000 | 30.367.000 | 24.193.000 | 86.316.000 | 56.875.000 | -25.596.000 | -18.673.000 | 5.364.000 |
| Personaleomkostninger | 74.061.000 | 79.276.000 | 84.662.000 | 88.561.000 | 92.597.000 | 94.112.000 | 64.495.000 | 43.680.000 | 40.764.000 |
| Af- og nedskrivninger | 4.885.000 | 5.100.000 | 6.343.000 | 13.393.000 | 7.117.000 | 11.527.000 | 11.912.000 | 3.497.000 | 3.299.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 158 | 166 | 164 | 176 | 169 | 165 | 118 | 101 | 80 |
| Udbytte | — | — | — | 5.000.000 | 0 | — | — | — | 138.591.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025The company’s activities are the development and sale of branded fishing tackle and related products. The company’s products are sold through an extensive network of retailers throughout Europe. The company also sells products in the UK and North America, primarily via related companies within the Pure Fishing Inc. group of companies. The company develops products in-house but also benefits from product development activities led by Pure Fishing Inc. Sourcing, sales and marketing similarly benefit from the resources of the Pure Fishing group of companies within Europe. Products are manufactured by third party suppliers, mainly from the Far East. In terms of corporate social responsibilities, there are limited risks. The most material risk relates to the long transportation distances and the corresponding CO2 impact.
The product developments for 2025 were greater in number and innovation than in recent years. This was a planned progression from 2024 where the company increased its competitive position. Combined with a creative marketing campaign, the company believes it has increased awareness and market share within its specialist market segment of predator fishing, with noticeable interest from younger consumers alongside core customers. In late 2025, the activities of Svendsen Sport evolved towards a commission and royalty income structure. Sales of products were recorded through other Pure Fishing Group companies in order to better serve shared customers with all brands in the Pure Fishing portfolio. The Svendsen Sport branded sales continue to strengthen and are leveraged by the broader distribution network of the Pure Fishing Group. Development in the number of employees The Company had 80 employees on average in the financial year, compared to 101 in 2024. The Pure Fishing Group, including Svendsen Sport A/S, continues to recruit employees to sustain the commercial strength of the business and support the route to market through sales activities.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.