Raunstrup Byggeri A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
9.441.064 kr.-12,9%
Bruttofortjeneste 2025
Nøgletal
202558,6%
Soliditetsgrad
3,0×
Likviditetsgrad
4,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet MT Højgaard Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 6.058.018 | 3.699.100 | 6.961.491 | 12.283.925 | 0 | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 84.377.931 | 50.888.102 | 26.979.130 | 31.560.142 | 68.445.137 | 61.650.315 | 69.774.157 | 57.042.501 |
| Anlægsaktiver i alt | 231.892 | 95.905 | 9.006 | 30.804 | 149.723 | 88.440 | 35.490 | 0 |
| Aktiver i alt | 84.609.823 | 50.984.007 | 26.988.136 | 31.590.946 | 68.594.860 | 61.738.755 | 69.809.647 | 57.042.501 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 73.688.024 | 39.377.671 | 14.144.704 | 15.383.142 | 41.493.391 | 21.109.405 | 33.738.234 | 19.261.544 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 922.367 | 949.986 | 902.823 |
| Gældsforpligtelser i alt | 73.688.024 | 39.377.671 | 14.144.704 | 15.383.142 | 41.493.391 | 22.031.772 | 34.688.220 | 20.164.367 |
| Selskabskapital | 3.947.900 | 3.947.900 | 3.947.900 | 3.947.900 | 3.947.900 | 3.947.900 | 3.947.900 | 3.947.900 |
| Overført resultat | 2.570.688 | 3.959.545 | 4.676.422 | 7.378.135 | 15.927.818 | 24.550.523 | 27.855.506 | 29.478.707 |
| Årets resultat | -9.991.650 | 1.388.857 | 716.877 | 2.701.713 | 8.549.683 | 8.622.705 | 3.304.983 | 1.623.202 |
| Egenkapital i alt | 6.518.588 | 7.907.445 | 8.624.322 | 11.326.035 | 19.875.718 | 28.498.423 | 31.803.406 | 33.426.607 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -4.856.773 | 9.272.475 | 6.439.767 | 7.806.218 | 18.306.990 | 18.464.689 | 10.836.315 | 9.441.064 |
| Resultat af primær drift | -13.018.775 | 2.154.333 | 514.481 | 3.255.348 | 11.021.498 | 10.748.596 | 3.904.836 | 1.745.256 |
| EBITDA | -12.826.342 | 2.270.320 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -12.799.958 | 1.785.212 | 920.877 | 3.465.565 | 10.965.599 | 11.060.183 | 4.242.073 | 1.884.582 |
| Årets resultat | -9.991.650 | 1.388.857 | 716.877 | 2.701.713 | 8.549.683 | 8.622.705 | 3.304.983 | 1.623.202 |
| Personaleomkostninger | 31.488.520 | 20.341.524 | — | — | — | — | — | 14.396.543 |
| Af- og nedskrivninger | 192.433 | 115.987 | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 51 | 35 | — | 26 | 33 | 31 | 27 | 24 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive handel, industri og håndværk.
Årets resultat før skat udgør 1.885 t. kr. mod 4.242 t. kr. sidste år. Nedgangen i resultatet skyldes nedgang i aktiviteten, resultat anses for mindre tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.