Tandlæge Hanne Kragelund Jensen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.500.000 kr. (87% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Familien Kragelund Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.762.858 | 1.322.621 | 727.813 | 640.342 | 322.206 | 485.847 | 590.311 | 362.179 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 2.300.828 | 2.267.272 |
| Anlægsaktiver i alt | 10.132.610 | 3.706.537 | 1.947.567 | 44.150 | 44.150 | 44.150 | 45.916 | 0 |
| Aktiver i alt | 12.231.400 | 5.459.945 | 2.909.473 | 2.736.576 | 2.665.773 | 2.389.482 | 2.346.744 | 2.267.272 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 392.273 | 3.586.068 | 877.948 | 836.708 | 982.495 | 997.464 | 821.455 | 341.676 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 392.273 | 3.586.068 | 877.948 | 836.708 | 982.495 | 997.464 | 821.455 | 341.676 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 839.127 | 773.877 | 1.031.525 | 99.868 | 108.278 | 92.018 | 289 | 225.596 |
| Årets resultat | 1.997.942 | 834.750 | 1.057.648 | 668.343 | 1.383.410 | 1.083.741 | 1.233.271 | 1.725.307 |
| Egenkapital i alt | 11.839.127 | 1.873.877 | 2.031.525 | 1.899.868 | 1.683.278 | 1.392.018 | 1.525.289 | 1.925.596 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.303.533 | 3.366.009 | 3.048.547 | 2.607.676 | 3.725.666 | 3.495.859 | 3.607.949 | 3.370.944 |
| Resultat af primær drift | 1.698.478 | 1.602.563 | 1.049.987 | 739.721 | 1.702.013 | 1.339.303 | 1.562.200 | 1.976.274 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 1.389.303 | 1.562.200 | — |
| Resultat før skat | 2.558.832 | 1.072.851 | 1.358.344 | 842.836 | 1.771.601 | 1.399.969 | 1.578.759 | 2.017.885 |
| Årets resultat | 1.997.942 | 834.750 | 1.057.648 | 668.343 | 1.383.410 | 1.083.741 | 1.233.271 | 1.725.307 |
| Personaleomkostninger | 1.605.055 | 1.763.446 | 1.998.560 | 1.867.955 | 2.023.653 | 2.106.556 | 2.045.749 | 1.394.670 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | 50.000 | 0 | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 2 |
| Udbytte | 10.800.000 | 900.000 | 800.000 | 1.600.000 | 1.375.000 | 1.100.000 | 1.325.000 | 1.500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter er drift af tandlægepraksis.
Selskabet har i regnskabsåret afhændet sin aktivitet, med en deraf følgende større avance på 1,7 mio. kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.