Farum Betonindustri A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 44683814.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 230.145 | 13.675 | 9.128 | 20.523 | 4.714 | 11.489 | 13.321 | 16.974 | 50.287 |
| Omsætningsaktiver i alt | 13.314.375 | 11.993.221 | 13.218.144 | 25.231.161 | 25.822.731 | 24.529.682 | 26.224.703 | 27.501.891 | 22.757.746 |
| Anlægsaktiver i alt | 16.228.745 | 16.456.514 | 16.062.803 | 15.604.917 | 15.599.947 | 15.598.576 | 14.791.366 | 14.375.470 | 26.677.242 |
| Aktiver i alt | 29.543.120 | 28.449.735 | 29.280.947 | 40.836.078 | 41.422.678 | 40.128.258 | 41.016.069 | 41.877.361 | 49.434.988 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 11.124.206 | 6.069.488 | 6.053.107 | 12.319.858 | 9.198.450 | 7.082.923 | 6.912.085 | 6.634.947 | 13.040.791 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 305.016 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 11.124.206 | 6.069.488 | 6.358.123 | 12.319.858 | 9.198.450 | 7.082.923 | 6.912.085 | 6.634.947 | 13.040.791 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 15.749.510 | 16.744.752 | 17.798.496 | 21.084.650 | 22.741.868 | 24.286.415 | 25.685.554 | 25.045.184 | 33.917.387 |
| Årets resultat | 3.587.695 | 3.995.242 | 4.053.744 | 8.286.154 | 8.657.218 | 7.544.547 | 7.399.139 | 7.359.630 | 8.872.203 |
| Egenkapital i alt | 16.249.510 | 20.244.752 | 21.298.496 | 26.584.650 | 30.241.868 | 30.786.415 | 32.185.554 | 33.545.184 | 34.417.387 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 14.434.557 | 15.005.027 | 15.416.768 | 21.169.279 | 22.250.313 | 20.334.529 | 20.491.672 | 20.540.783 | 23.245.828 |
| Resultat af primær drift | 4.806.960 | 5.267.265 | 5.226.899 | 10.566.240 | 11.216.324 | 9.696.270 | 9.364.867 | 9.451.766 | 11.533.197 |
| EBITDA | 6.309.069 | 6.557.121 | 6.341.436 | 11.576.669 | 12.188.850 | 10.655.433 | 10.303.680 | 10.216.253 | 12.329.742 |
| Resultat før skat | 4.613.371 | 5.151.563 | 5.218.036 | 10.631.306 | 11.129.482 | 9.686.311 | 9.491.563 | 9.469.000 | 11.420.313 |
| Årets resultat | 3.587.695 | 3.995.242 | 4.053.744 | 8.286.154 | 8.657.218 | 7.544.547 | 7.399.139 | 7.359.630 | 8.872.203 |
| Personaleomkostninger | 8.125.488 | 8.447.906 | 9.075.332 | 9.592.610 | 10.061.463 | 9.679.096 | 10.187.992 | 10.324.530 | 10.916.086 |
| Af- og nedskrivninger | 1.502.109 | 1.289.856 | 1.114.537 | 1.010.429 | 972.526 | 959.163 | 938.813 | 764.487 | 796.545 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 17 | 17 | 17 | 17 | 18 | 17 | 18 | 17 | 18 |
| Udbytte | 0 | 3.000.000 | 3.000.000 | 5.000.000 | 7.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 8.000.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet består i køb, fabrikation og salg af betonvarer.
Selskabet har pr. 15. december 2025 erhvervet 60 % af aktierne i Bent Vangsøe Natursten A/S. Foruden ovenstående har der ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 23.246 t.kr. mod 20.541 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 8.872 t.kr. mod 7.360 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Redegørelse for samfundsansvar i henhold til årsregnskabslovens § 99 aIBF-koncernen udarbejder årligt en ESG-rapport, som indeholder de vigtigste mål og resultater indenfor emnerne miljø (Environment), medarbejdere (Social) og ledelse (Governance). I IBF-koncernen arbejder vi dagligt med bæredygtighed bag kulisserne. Der er især fokus på at optimere eller udvikle nye recepter, nye produkter og nye råmaterialer, som kan medvirke til at nedbringe vores CO2-udledning. Koncernen har fastsat to ambitiøse 2030-mål for CO2-reduktioner. 50% CO2-reduktion i scope 1 og 2 Gennem investering i varmepumper, solceller, energioptimering i produktionen, udskiftning af dele af vognparken, samt biobrændstoffer vil vi nedbringe CO2-udledningerne med 50% i scope 1 og 2 inden udgangen af 2030. 70% CO2-reduktion i scope 3Gennem nye typer råvarer, nye produkter, nye recepter og mindre kørsel med råvarer vil vi reducere CO2-udledningerne med 70% i scope 3 inden udgangen af 2030. Farum Betonindustri A/S ser frem til at tage del i arbejdet med at o
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.