LIGHT SUPPLY ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
2.888.348 kr.+27,4%
Omsætning 2018/19
+27,4%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2018/19
Nøgletal
2021/22-333,4%
Soliditetsgrad
0,2×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20222022Skattepligtig indkomst -46.400 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -31.858 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 34.733 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -64.149 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 100.000 | 24.238 | 103.091 | 44.588 | 39.644 |
| Omsætningsaktiver i alt | 357.000 | 410.583 | 165.513 | 178.350 | 96.269 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 25.794 | 25.794 | 25.794 |
| Aktiver i alt | 357.000 | 410.583 | 191.307 | 204.144 | 122.063 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 573.000 | 767.235 | 513.226 | 563.222 | 529.067 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 573.000 | 767.235 | 513.226 | 563.222 | 529.067 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -296.000 | -436.652 | -401.919 | -439.078 | -487.004 |
| Årets resultat | 408.000 | -140.670 | 34.733 | -37.159 | -47.926 |
| Egenkapital i alt | -216.000 | -356.652 | -321.919 | -359.078 | -407.004 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Omsætning | 2.267.000 | 2.888.348 | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | 384.361 | 450.587 | 142.194 |
| Resultat af primær drift | 403.000 | -92.469 | 38.546 | -32.022 | -46.666 |
| Resultat før skat | 361.000 | -93.070 | 34.733 | -37.159 | -47.926 |
| Årets resultat | 408.000 | -140.670 | 34.733 | -37.159 | -47.926 |
| Personaleomkostninger | 497.000 | 658.272 | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets formål er handelsvirksomhed og rådgivning indenfor belysning.
Årets resultat anses for tilfredsstillende under de vanskelige forhold, der har været under corona.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.