Torkil Laursen A/S, Rådgivende ingeniørfirmaAktiv
Økonomiske nøgletal
27.843.784 kr.+4,4%
Omsætning 2024/25
+5,3%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2024/25
Nøgletal
2024/255,9%
EBITDA-margin
4,9%
Overskudsgrad
25,5%
Soliditetsgrad
1,6×
Likviditetsgrad
34,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 1.368.342 kr. (100% af årets resultat).
Historik
2024/251.368.342 kr.
2023/242.500.000 kr.
2022/232.800.000 kr.
2021/221.800.000 kr.
2020/212.600.000 kr.
2019/201.840.000 kr.
2018/191.900.000 kr.
2017/18600.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 2.341.395 kr.515.086 kr.
2023Skattepligtig indkomst 3.233.419 kr.711.348 kr.
2022Skattepligtig indkomst 2.472.552 kr.543.950 kr.
2021Skattepligtig indkomst 2.126.406 kr.467.808 kr.
2020Skattepligtig indkomst 175.423 kr.38.588 kr.
2019Skattepligtig indkomst 189.963 kr.41.778 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 356.890 | 2.652.329 | 7.325.509 | 4.110.540 | 4.956.092 | 5.629.169 | 3.709.271 | 1.471.639 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 12.788.608 | 11.123.795 | 9.889.243 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.381.827 | 3.305.731 | 3.260.019 | 5.427.300 | 5.184.737 | 5.195.115 | 5.433.533 | 5.481.980 |
| Aktiver i alt | 9.249.879 | 11.030.656 | 16.206.870 | 17.123.662 | 15.565.408 | 17.983.723 | 16.557.328 | 15.371.223 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.435.349 | 5.040.127 | 8.216.668 | 6.774.343 | 5.937.139 | 7.163.806 | 5.878.003 | 6.027.598 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 1.066.303 | 2.210.020 | 1.754.804 | 1.850.654 | 1.649.398 | 1.644.447 |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.435.349 | 5.040.127 | 9.282.971 | 8.984.363 | 7.691.943 | 9.014.460 | 7.527.401 | 7.672.045 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 1.217.839 | 1.516.493 | 1.909.620 | 2.055.541 | 2.054.562 | 2.041.022 | 2.058.436 | 2.058.436 |
| Årets resultat | 672.715 | 2.198.654 | 2.233.127 | 2.745.922 | 1.799.021 | 2.808.472 | 2.517.414 | 1.368.342 |
| Egenkapital i alt | 2.317.839 | 3.916.493 | 4.249.620 | 5.155.541 | 4.354.562 | 5.341.022 | 5.058.436 | 3.926.778 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 19.339.978 | 21.311.713 | 22.091.080 | 23.736.307 | 22.763.137 | 24.838.405 | 26.660.439 | 27.843.784 |
| Bruttofortjeneste | 14.742.822 | 17.480.151 | 18.047.361 | 19.836.377 | 18.534.364 | 19.138.866 | 20.391.086 | 20.542.867 |
| Resultat af primær drift | 836.330 | 2.781.443 | 2.858.231 | 3.416.707 | 2.773.359 | 3.585.330 | 3.031.962 | 1.595.527 |
| EBITDA | 942.358 | 2.887.471 | 2.914.011 | 3.423.702 | 2.800.009 | 3.629.480 | 3.076.112 | 1.639.677 |
| Resultat før skat | 864.996 | 2.817.777 | 2.871.958 | 3.523.209 | 2.308.116 | 3.599.158 | 3.249.750 | 1.761.738 |
| Årets resultat | 672.715 | 2.198.654 | 2.233.127 | 2.745.922 | 1.799.021 | 2.808.472 | 2.517.414 | 1.368.342 |
| Personaleomkostninger | 13.800.464 | 14.592.680 | 15.133.350 | 16.412.675 | 15.734.355 | 15.509.386 | 17.314.974 | 18.903.190 |
| Af- og nedskrivninger | 106.028 | 106.028 | 55.780 | 6.995 | 26.650 | 44.150 | 44.150 | 44.150 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 21 | 21 | 22 | 23 | 22 | 22 | 24 | 27 |
| Udbytte | 600.000 | 1.900.000 | 1.840.000 | 2.600.000 | 1.800.000 | 2.800.000 | 2.500.000 | 1.368.342 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er rådgivende ingeniørvirksomhed inden for byggebranchen.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.