Fredensborg Korn- og MaskinanpartsselskabAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Fredensborg Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 4.025.749 | 1.240.475 | 65.902 | 4.481.546 | 47.585 | 68.927 | 44.424 | 156.581 | 43.276 |
| Omsætningsaktiver i alt | 11.720.085 | 12.148.749 | 6.414.028 | 8.330.092 | 1.086.466 | 2.775.451 | 4.928.266 | 2.379.157 | 3.643.606 |
| Anlægsaktiver i alt | 128.118.745 | 137.728.969 | 578.000 | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 139.838.830 | 149.877.718 | 164.541.156 | 177.420.585 | 251.963.718 | 295.047.863 | 349.999.133 | 355.682.540 | 401.444.322 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.647.484 | 4.708.377 | 8.446.104 | 18.537.078 | — | — | — | — | — |
| Langfristede gældsforpligtelser | 40.813.136 | 38.920.240 | — | 5.919.634 | — | — | — | 27.318.333 | 23.760.824 |
| Gældsforpligtelser i alt | 45.460.620 | 43.628.617 | 8.446.104 | 61.394.995 | — | — | — | 27.318.333 | 23.760.824 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | — | — |
| Overført resultat | 74.341.709 | 84.904.465 | 88.490.046 | 90.954.395 | 151.077.578 | 186.801.393 | 267.335.437 | 238.062.574 | 277.002.558 |
| Årets resultat | 9.877.887 | 10.562.756 | 3.585.581 | 5.304.349 | 60.123.183 | 35.723.815 | 47.767.022 | 10.994.159 | 38.939.984 |
| Egenkapital i alt | 74.541.709 | 85.104.465 | 88.690.046 | 93.994.395 | 151.277.578 | 187.001.393 | 234.768.415 | 238.262.574 | 277.202.558 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 13.872.351 | 14.770.829 | 17.896.925 | 21.262.933 | 23.521.549 | 27.423.203 | 27.880.011 | 28.996.871 | 28.361.155 |
| Resultat af primær drift | 6.215.392 | 6.723.588 | 6.481.566 | 7.499.831 | 5.623.165 | 6.692.203 | 11.272.504 | — | — |
| EBITDA | 6.603.233 | 7.097.009 | 6.888.026 | 8.377.820 | 6.290.998 | 7.124.838 | 11.714.318 | — | — |
| Resultat før skat | 12.375.077 | 12.877.538 | 4.649.520 | 6.972.676 | 77.023.201 | 45.833.445 | 61.344.961 | 14.050.504 | 49.984.939 |
| Årets resultat | 9.877.887 | 10.562.756 | 3.585.581 | 5.304.349 | 60.123.183 | 35.723.815 | 47.767.022 | 10.994.159 | 38.939.984 |
| Personaleomkostninger | 2.355.510 | 2.596.435 | 2.773.872 | 2.983.122 | 2.833.186 | 3.013.675 | 2.963.836 | 3.402.810 | 3.512.194 |
| Af- og nedskrivninger | 387.841 | 373.421 | 406.460 | 877.989 | 667.833 | 432.635 | 441.814 | 508.657 | 634.224 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 |
| Udbytte | — | — | — | — | 0 | 0 | 7.500.000 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktiviteter har i årets løb bestået i at eje og udleje maskiner og fast ejendom mv. Selskabet primære aktivitet før skat og afskrivninger har givet et tilfredsstillende resultat under de nuværende konjekturer. Det skal dog bemærkes, at der i året er brugt betydelige ressourcer på at forskønne selskabets ejendommen og derigennem fremtidssikre udlejningen. Selskabets udlejningsprocent udgør ca. 77% pr. 30. juni 2026. Selskabets samlede udlejningsmasse udgør 58.164 m2 heraf udgør den største enkeltlejer 23%. Selskabets største enkelt lejer har 13 le- jemål fordelt på 2 ejendomme. Udlejningsprocenten er særdeles tilfredsstillende set i forhold til at der i de seneste regnskabsår er investeret i flere nye industriejendomme. Det kan bemærkes at selskabets udlejningsprocent kan falde med op til 30,1% uden det påvirker selskabets evne til at servicere de langfristede gældsforpligtelser. Selskabet budget viser, at selska- bet ved et fald i udlejningsprocenten med 30,1% vil have et overskud på t.kr 4.282 før regulering af værdisætningen af selskabets ejendommen og selskabsskat. Selskabet har i året en soliditetsprocent på 69% mod 67% i regnskabsåret 2024/25. Soliditetspro- centen er særdeles tilfredsstillende set i forhold til at selskabets driftsaktiver hovedsageligt består af industriejendomme. Selskabet har ikke været påvirket af opsigelser, hvor der ikke hurtigt kunne ske genudlejning, hvil- ket afspejles i udlejningsprocenten for selskabets ejendomme. Sam
Udvikling i regnskabsåret Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabets lejemål har for branchen en høj udlej- ningsprocent. Begivenheder efter regnskabsårets udløb Det er ledelsens opfattelse, at der ikke er indtrådt betydningsfulde hændelser efter regnskabsårets udløb, som væsentligt vil kunne påvirke selskabets finansielle situation.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.