Schmit International Transport A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2020- Bruttofortjeneste
- 16.701.408 kr.
- Resultat af primær drift
- 2.593.873 kr.
- Årets resultat
- 2.051.225 kr.
- Egenkapital
- 28.961.536 kr.
- Aktiver i alt
- 55.551.810 kr.
- Ansatte
- 42
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 13.948.873 | 13.472.056 | 14.850.823 | 14.983.435 | 16.669.088 | 17.497.614 | 15.824.021 | 4.623.437 | 5.099.811 |
| Omsætningsaktiver i alt | 36.142.073 | 29.000.407 | 29.624.000 | 28.187.420 | 36.393.545 | 39.738.693 | 41.134.519 | 46.366.135 | 44.166.683 |
| Anlægsaktiver i alt | 25.912.338 | 30.097.141 | 25.287.453 | 26.180.134 | 19.906.098 | 17.816.135 | 17.091.712 | 19.046.376 | 22.330.140 |
| Aktiver i alt | 62.054.411 | 59.097.548 | 54.911.453 | 54.367.554 | 56.299.643 | 57.554.828 | 58.226.231 | 65.412.511 | 66.496.823 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 34.511.976 | 31.094.473 | 26.494.233 | 23.015.347 | 24.263.359 | 23.070.294 | 21.388.249 | 26.575.792 | 24.962.959 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 3.624.687 | 1.953.571 | 274.087 | 1.033.771 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 38.136.663 | 33.048.044 | 26.768.320 | 24.049.118 | 24.263.359 | 23.070.294 | 21.388.249 | 26.575.792 | 24.962.959 |
| Selskabskapital | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 |
| Overført resultat | 10.806.410 | 12.396.710 | 14.364.756 | 16.104.605 | 20.755.584 | 23.259.534 | 25.649.982 | 27.112.719 | 29.769.936 |
| Årets resultat | 1.583.662 | 1.881.509 | 2.260.657 | 2.051.225 | 1.795.945 | 2.503.950 | 2.390.448 | 191.551 | 2.657.219 |
| Egenkapital i alt | 22.773.248 | 24.667.804 | 26.929.933 | 28.961.536 | 30.755.584 | 33.259.534 | 35.649.982 | 37.112.719 | 39.769.936 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 14.076.132 | 15.883.192 | 17.327.179 | 14.683.651 | 16.516.011 | 20.266.285 | 18.131.350 | 12.017.365 | 16.325.820 |
| Resultat af primær drift | 1.790.653 | 2.161.712 | 2.569.032 | 2.166.378 | 2.185.283 | 2.902.663 | 2.593.412 | -871.638 | 2.997.387 |
| EBITDA | 4.849.561 | 6.154.328 | 6.636.534 | 4.146.112 | 4.364.681 | 4.541.784 | 3.570.054 | -262.753 | 4.251.671 |
| Resultat før skat | — | — | 2.837.729 | 2.580.296 | 2.374.167 | 3.241.896 | 3.097.156 | 310.928 | 3.387.791 |
| Årets resultat | 1.583.662 | 1.881.509 | 2.260.657 | 2.051.225 | 1.795.945 | 2.503.950 | 2.390.448 | 191.551 | 2.657.219 |
| Personaleomkostninger | 9.226.571 | 9.728.864 | 10.690.645 | 10.537.539 | 12.151.330 | 15.724.501 | 14.561.296 | 12.280.118 | 12.074.149 |
| Af- og nedskrivninger | 3.058.908 | 3.992.616 | 4.067.502 | 1.979.734 | 2.179.398 | 1.639.121 | 976.642 | 608.885 | 1.254.284 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 38 | 44 | 41 | 29 | 33 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Koncernens og selskabets væsentligste aktiviteterSelskabets hovedaktivitet er at drive transport og spedition, køb og salg af lastvogne, køb, salg, eje og leje af fast ejendom. Hovedaktiviteten i S.I.T. GmbH er at drive spedition - og transportkørsel med egne og fremmede lastbiler. Hovedaktiviteten i S.I.T. ApS er at eje indregistrerede trailere, udleje og leasing heraf, service og transport af disse. Selskabet ejes af Los Monteros Invest S.A., der er beliggende i Luxemburg.
Koncernens resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 2.657.219, og koncernens balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 39.769.936.FinansieringGenerelle risici Virksomheden har ingen væsentlige risici, udover de i branchen almindeligt forekomne risici, herunder udviklingen brændstofpriserne og stigende vejskatter i EU har stor betydning for transportvirksomhedernes konkurrenceevne. Renterisici Koncernen politik er at være selvfinansierende i størst muligt omfang, hvilket også fremgår af virksomheden forholdsvis høje soliditetsgrad. Moderate stigninger i renteniveauet, vurderes ikke at påvirke indtjeningen væsentligt. Valutarisici Virksomhedens primære fremmedvaluta er EUR, hvorfor risikoen for kursudsving kun er begrænset.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.