H. Daugbjerg A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 2.150.000 kr. (100% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Thephi ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 39.460 | 12.185 | 14.266 | 24.836 | 87.172 | 23.127 | 45.196 | 13.603 | 5.307 |
| Omsætningsaktiver i alt | 14.833.386 | 16.597.036 | 13.107.789 | 12.906.314 | 13.259.611 | 12.329.123 | 14.317.498 | 12.657.786 | 12.587.239 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.266.937 | 1.805.501 | 1.714.884 | 1.409.014 | 1.154.926 | 1.065.848 | 961.732 | 1.169.219 | 1.062.816 |
| Aktiver i alt | 16.100.323 | 18.402.537 | 14.822.673 | 14.315.328 | 14.414.537 | 13.394.971 | 15.279.230 | 13.827.005 | 13.650.055 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 15.386.205 | 17.586.240 | 13.927.799 | 13.260.240 | 13.297.054 | 10.649.301 | 12.565.067 | 11.326.839 | 10.766.336 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 106.366 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 15.386.205 | 17.586.240 | 14.034.165 | 13.260.240 | 13.297.054 | 10.649.301 | 12.565.067 | 11.326.839 | 10.766.336 |
| Selskabskapital | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 |
| Overført resultat | 8.906 | 59.861 | 37.424 | 21.843 | 20.600 | 20.670 | 12.463 | 12.866 | 12.934 |
| Årets resultat | 1.908.906 | 2.395.955 | 1.707.563 | 2.134.419 | 3.668.757 | 2.020.070 | 1.959.293 | 1.775.903 | 2.150.068 |
| Egenkapital i alt | 608.906 | 659.861 | 637.424 | 921.843 | 990.600 | 2.640.670 | 2.579.963 | 2.388.366 | 2.762.934 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 6.921.905 | 7.527.072 | 6.883.792 | 7.273.320 | 8.934.191 | 6.969.718 | 6.903.411 | 7.018.335 | 7.228.502 |
| Resultat af primær drift | 2.592.471 | 3.294.947 | 2.469.137 | 2.943.938 | 4.721.917 | 2.714.419 | 2.694.656 | 2.516.285 | 2.949.537 |
| EBITDA | 2.925.457 | 3.715.760 | 3.026.383 | 3.543.226 | 5.229.847 | 3.285.737 | 3.127.583 | 2.897.912 | 3.291.203 |
| Resultat før skat | 2.449.676 | 3.074.576 | 2.191.425 | 2.737.310 | 4.707.032 | 2.591.285 | 2.520.547 | 2.293.759 | 2.767.525 |
| Årets resultat | 1.908.906 | 2.395.955 | 1.707.563 | 2.134.419 | 3.668.757 | 2.020.070 | 1.959.293 | 1.775.903 | 2.150.068 |
| Personaleomkostninger | 3.996.448 | 3.811.312 | 3.830.784 | 3.730.094 | 3.704.344 | 3.683.981 | 3.775.828 | 4.120.423 | 3.937.299 |
| Af- og nedskrivninger | 332.986 | 420.813 | 557.246 | 599.288 | 507.930 | 571.318 | 432.927 | 381.627 | 341.666 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 8 | 8 | 8 | 7 | 8 | 7 | 6 | 6 | 5 |
| Udbytte | — | — | — | 300.000 | 370.000 | 2.020.000 | 1.967.500 | 1.775.500 | 2.150.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået i udvikling, produktion og markedsføring af produkter indenfor miljøteknologi, automobil- og traktorudstyr. Selskabets modervirksomhedSelskabet er et datterselskab af THEPHI ApS, Mågevej 17, DK-2970 Hørsholm. Selskabets medarbejdereSelskabet har i årets løb i gennemsnit beskæftiget 5 medarbejdere.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 7.229 t.kr. mod 7.018 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 2.150 t.kr. mod 1.776 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Virksomhedens aktiviteter inden for salg af turboladere til det Skandinaviske marked er i fortsat vækst og det forventes at denne udvikling vil fortsætte i 2026. Salget vil i de kommende år blive påvirket af markedsudviklingen indenfor elbiler. Det forventes at 30% af markedet til hvilket virksomheden sælger sine produkter vil være forsvundet i 2030. Virksomheden forventer at kunne fastholde sit omsætnings- og indtjeningsniveau ved fortsat at vinde markedsandele samt nye markeder. Virksomheden fastholder et højt udgiftsniveau for IT-sikkerhed. Selskabets finansielle målsætning om at sikre en stabil vækst i omsætningen og en overskudsgrad på mindst 15 % fastholdes.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.