Cabin Denmark ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 896.904 | 392.507 | 422.762 | 761.619 | 264.748 | 288.424 | 329.721 | 30.699 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 4.104.115 | 3.186.948 | 140.922 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 45.684 | 35.142 | 24.600 | 14.057 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 4.203.339 | 3.222.168 | 3.792.687 | 4.485.843 | 4.044.387 | 4.118.172 | 3.186.948 | 140.922 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.119.203 | 1.367.395 | 2.120.198 | 2.214.078 | 2.234.802 | 827.294 | 1.280.813 | 64.169 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 48.933 | 14.883 | 93.656 | 1.340.769 | 61.438 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.119.203 | 1.367.395 | 2.169.131 | 2.228.961 | 2.328.458 | 2.168.063 | 1.342.251 | 64.169 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 1.284.136 | 1.284.864 | 1.285.826 | 1.285.740 | 1.295.409 | 1.300.109 | 44.697 | -123.247 |
| Årets resultat | 608.312 | 367.728 | 129.962 | 769.914 | 229.668 | 454.700 | 344.588 | -167.944 |
| Egenkapital i alt | 2.084.136 | 1.851.864 | 1.614.826 | 2.255.740 | 1.715.409 | 1.950.109 | 1.844.697 | 76.753 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.584.444 | 1.296.575 | 1.396.689 | 1.888.079 | 1.461.044 | 1.828.151 | 1.822.085 | -66.085 |
| Resultat af primær drift | 824.605 | 506.168 | 201.868 | 1.033.592 | 340.400 | 641.437 | 524.288 | -166.487 |
| EBITDA | 829.220 | 528.662 | 224.332 | 1.069.722 | 372.384 | 683.401 | 569.738 | -162.630 |
| Resultat før skat | 780.042 | 471.675 | 166.775 | 987.826 | 295.002 | 583.914 | 442.026 | -167.944 |
| Årets resultat | 608.312 | 367.728 | 129.962 | 769.914 | 229.668 | 454.700 | 344.588 | -167.944 |
| Personaleomkostninger | 755.224 | 767.913 | 1.172.357 | 818.357 | 1.088.660 | 1.144.750 | 1.252.347 | 96.545 |
| Af- og nedskrivninger | 4.615 | 22.494 | 22.464 | 36.130 | 31.984 | 41.964 | 45.450 | 3.857 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 3 | 3 | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 | 1 |
| Udbytte | 600.000 | 367.000 | 129.000 | 770.000 | 220.000 | 450.000 | 1.600.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Principal activities Selskabets væsentligste aktiviteter har været at producere og sælge eksklusive belysningsarmaturer til motor- og sejlbåde samt skibe. The company's activities have been to produce and sell exclusive lighting fixtures for motor and sailing boats as well as ships. Selskabets erhvevsaktivitet er ophørt endeligt i regnskabsåret. The company's business activities were finally closed during the financial year.
Development in activities and financial and economic position Resultatet anses for tilfredsstillende henset til, at selskabet i året har afsluttet afviklingen af sin erhvervsaktivitet. Selskabet har pr. statusdagen tabt mere end halvdelen af selskabskapitalen. Det er ledelsens forventning, at selskabets kapitalforhold vil blive reetableret enten via egen fremtidig drift eller nedsættelse af selskabskapitalen til dækning af underskud. The result is considered satisfactory given that the company has completed the closure of its business activities during the year. As of the reporting date, the company has lost more than half of its share capital. Management expects that the company's share capital will be re-established either through its own future operations or by reducing the share capital to cover the loss.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.