BEVI A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Betech A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 9.232.035 | 12.476.327 | 14.186.000 | 10.920.000 | 14.331.000 | 11.440.000 | 11.346.000 | 2.464.000 | 7.376.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 320.776 | 305.372 | 301.000 | 312.000 | 333.000 | 1.488.000 | 972.000 | 238.000 | 242.000 |
| Aktiver i alt | 9.552.811 | 12.781.699 | 14.487.000 | 11.232.000 | 14.664.000 | 12.928.000 | 12.318.000 | 2.702.000 | 7.618.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.648.545 | 10.762.448 | 11.586.000 | 9.026.000 | 12.616.000 | 9.244.000 | 11.803.000 | 2.185.000 | 6.809.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 3.500.000 | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.148.545 | 10.762.448 | 11.586.000 | 9.026.000 | 12.616.000 | 9.244.000 | 11.803.000 | 2.185.000 | 6.809.000 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 510.000 | 510.000 | 510.000 | 510.000 |
| Overført resultat | 904.266 | 1.519.251 | 2.401.000 | 1.706.000 | 1.548.000 | 3.174.000 | 5.000 | 7.000 | 299.000 |
| Årets resultat | -586.825 | 614.985 | 882.000 | -695.000 | -158.000 | -1.864.000 | -3.169.000 | 2.000 | 292.000 |
| Egenkapital i alt | 1.404.266 | 2.019.251 | 2.901.000 | 2.206.000 | 2.048.000 | 3.684.000 | 515.000 | 517.000 | 809.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.738.407 | 4.381.366 | 5.605.000 | 3.164.000 | 3.025.000 | 1.892.000 | 1.582.000 | 4.060.000 | — |
| Resultat af primær drift | -702.051 | 1.015.458 | 1.172.000 | -858.000 | -160.000 | -2.173.000 | -3.598.000 | 176.000 | 471.000 |
| EBITDA | -675.152 | 1.030.862 | 1.176.000 | -856.000 | -155.000 | -2.138.000 | -3.378.000 | 276.000 | 505.000 |
| Resultat før skat | -742.917 | 964.481 | 1.133.000 | -889.000 | -201.000 | -2.361.000 | -4.007.000 | -89.000 | 374.000 |
| Årets resultat | -586.825 | 614.985 | 882.000 | -695.000 | -158.000 | -1.864.000 | -3.169.000 | 2.000 | 292.000 |
| Personaleomkostninger | 3.413.559 | 3.350.504 | 4.429.000 | 4.020.000 | 3.180.000 | 4.030.000 | 4.960.000 | 3.784.000 | 1.828.000 |
| Af- og nedskrivninger | 26.899 | 15.404 | 4.000 | 2.000 | 5.000 | 35.000 | 220.000 | 100.000 | 34.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 6 | 7 | 9 | 8 | 6 | 7 | 7 | 4 | 3 |
| Udbytte | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets hovedaktivitet er handel med elmaskiner, herunder elektromotorer, generatorer og frekvensomformere og salg på kommission.
Selskabet arbejder med salg i det danske og internationale marked, men i tæt samarbejder med sit moderselskab, BEVI AB i Sverige. Det er inden årets udgang besluttet, at varelageret målrettet det danske marked fremover skal ejes af det danske selskab, hvorfor selskabet har overtaget ejerskabet af varelagre målrettet det danske marked, som ellers har været ejet af det svenske moderselskab i en periode. Ledelsen anser resultatet for acceptabelt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.