HME Beton ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021/22Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Svend Christensen Holding Herning ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 0 | 403.656 | 1.989.935 | 0 | 2.015.892 |
| Omsætningsaktiver i alt | 16.202.474 | 17.853.298 | 8.873.384 | 13.733.603 | 14.293.446 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.397.736 | 1.233.896 | 892.020 | 615.587 | 527.218 |
| Aktiver i alt | 17.600.210 | 19.087.194 | 9.765.404 | 14.349.190 | 14.820.664 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.840.320 | 9.135.163 | 3.101.613 | 9.680.887 | 9.704.777 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.840.320 | 9.135.163 | 3.101.613 | 9.680.887 | 9.704.777 |
| Selskabskapital | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 |
| Overført resultat | 7.460.898 | 8.790.810 | 6.073.791 | 4.578.303 | 5.025.887 |
| Årets resultat | 971.589 | 1.329.913 | -2.717.019 | -1.495.489 | 480.134 |
| Egenkapital i alt | 8.521.898 | 8.880.810 | 6.163.791 | 4.668.303 | 5.115.887 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 13.723.491 | 16.922.771 | 6.970.317 | 8.985.491 | 12.191.246 |
| Resultat af primær drift | 1.549.902 | 1.862.585 | -3.278.589 | -1.687.992 | 1.077.291 |
| EBITDA | 1.911.583 | 2.335.019 | -2.948.564 | -1.372.392 | 1.213.160 |
| Resultat før skat | 1.321.805 | 1.675.000 | -3.483.132 | -1.883.441 | 619.182 |
| Årets resultat | 971.589 | 1.329.913 | -2.717.019 | -1.495.489 | 480.134 |
| Personaleomkostninger | 11.811.908 | 14.587.752 | 9.918.881 | 10.357.883 | 10.978.086 |
| Af- og nedskrivninger | 361.681 | 472.434 | 330.025 | 315.600 | 135.869 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 26 | 30 | 23 | 23 | 23 |
| Udbytte | 971.000 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets væsentligste aktiviteter består i murer- og entreprenørvirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2021 - 30. juni 2022 udviser et resultat på kr. 480.134, og selskabets balance pr. 30. juni 2022 udviser en balancesum på kr. 14.820.664, og en egenkapital på kr. 5.115.887. Regnskabsårets omsætning har generelt levet op til ledelsens forventninger, som dog er realiseret på et lidt mindre niveau end oprindelig forventet, svarende til ca. 5,6 mio. Til gengæld så er selskabets dækningsgrad tilbage på et normalt niveau, som ledelsen tilskriver at de organisatoriske ændringer nu er tilendebragt. Selvom samfundet og dermed også byggebranchen er svært påvirket af prisstigninger på råvarer og hjælpematerialer, så er det lykkedes at holde de forventede dækningsgrader. Regnskabsårets indtjening er dog negativ påvirket af øgede hensættelse til imødegåelse af tab på tilgodehavender, som i regnskabsåret er forøget med ca. 415.000 kr. Samlet set anser ledelsen regnskabsåret indtjening for tilfredsstillende. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2021 - 30. juni 2022 udviser et resultat på kr. 480.134, og selskabets balance pr. 30. juni 2022 udviser en balancesum på kr. 14.820.664, og en egenkapital på kr. 5.115.887. Regnskabsårets omsætning har generelt levet op til ledelsens forventninger, som dog er realiseret på et lidt mindre niveau end oprindelig forventet, svarende til ca. 5,6 mio. Til gengæld så er selskabets dækningsgrad tilbage på et normalt niveau, som ledelse
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.