QUITZAU A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet EJENDOMSSELSKABET K.P. ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 677.370 | 510.895 | 0 | — | — | 115.731 | 0 | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.610.093 | 4.137.339 | 4.785.687 | 5.505.180 | 6.179.315 | 5.339.181 | 5.658.105 | 5.932.877 | 6.050.417 |
| Anlægsaktiver i alt | 244.286 | 122.184 | 388.607 | 297.299 | 211.750 | 128.250 | 44.750 | 3.000 | 3.000 |
| Aktiver i alt | 4.854.379 | 4.259.523 | 5.174.294 | 5.802.479 | 6.391.065 | 5.467.431 | 5.702.855 | 5.935.877 | 6.053.417 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.320.467 | 3.806.942 | 4.741.034 | 5.044.864 | 5.295.542 | 4.178.136 | 4.664.187 | 5.108.374 | 5.760.021 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.320.467 | 3.806.942 | 4.741.034 | 5.044.864 | 5.295.542 | 4.178.136 | 4.664.187 | 5.108.374 | 5.760.021 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 31.279 | -57.632 | -85.733 | 142.132 | 395.130 | 590.730 | 345.087 | 240.610 | -215.721 |
| Årets resultat | -483.721 | -88.911 | -28.101 | 227.865 | 252.998 | 136.578 | -245.644 | -104.477 | -456.331 |
| Egenkapital i alt | 531.279 | 442.368 | 414.267 | 642.132 | 895.130 | 1.090.730 | 845.087 | 740.610 | 284.279 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.353.682 | 2.807.527 | 4.051.973 | 4.045.025 | 4.502.447 | 4.510.598 | 4.033.004 | 4.731.867 | 3.569.852 |
| Resultat af primær drift | -587.589 | -83.680 | 7.037 | 349.154 | 359.382 | 230.546 | -226.352 | -45.700 | -504.828 |
| EBITDA | -465.487 | 38.422 | 158.114 | 440.462 | 444.931 | 314.046 | -142.852 | -3.950 | -504.828 |
| Resultat før skat | -616.215 | -111.797 | -34.650 | 293.716 | 324.530 | 177.159 | -310.468 | -126.091 | -581.077 |
| Årets resultat | -483.721 | -88.911 | -28.101 | 227.865 | 252.998 | 136.578 | -245.644 | -104.477 | -456.331 |
| Personaleomkostninger | 2.819.169 | 2.769.105 | 3.893.859 | 3.604.563 | 4.057.516 | 4.196.552 | 4.175.856 | 4.735.817 | 4.074.680 |
| Af- og nedskrivninger | 122.102 | 122.102 | 151.077 | 91.308 | 85.549 | 83.500 | 83.500 | 41.750 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 8 | 8 | 11 | 13 | 14 | 13 | 12 | 13 | 12 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af VVS-og blikkenslager virksomheder.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 3.570 t.kr. mod 4.732 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -456 t.kr. mod -104 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat som ikke tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.