K.B. Byg A/SActive

CVR 34734976

Key figures

47.544.600 kr.+28,5%
Gross profit 2021
+14,0%
Average annual growth 2017–2021
020 m40 m60 m20172018201920202021

Key ratios

2021
Balance sheet structure
Current assetsNon-current assetsLiabilities and provisionsEquity
010 m20 m30 m20172018201920202021

Dividends

proposed
2021

No dividend was proposed for the financial year.

History
20210 kr.
20201.100.000 kr.
2019122.000 kr.

Proposed dividend for the financial year from the annual report's profit allocation (normally paid the following year after the annual general meeting).

Corporate tax

The company is jointly taxed. Tax is assessed collectively at the administration company Holmegaard Holding, Knarreborg ApS.

Source: the Danish Tax Agency's public company tax lists. Calculated tax for the income year; may be lower than 22% of income, e.g. when tax is paid abroad. sktst.dk

Financial statements2017–2021
20172018201920202021
Balance sheet — assets
Cash and cash equivalents505.000500.000500.0003.217.5240
Total current assets10.795.00011.943.84813.245.42117.118.84525.874.884
Total non-current assets1.235.000819.4081.374.2421.548.6831.727.895
Total assets12.030.00012.763.25614.619.66318.667.52827.602.779
Balance sheet — liabilities and equity
Current liabilities9.340.0009.476.3247.811.9457.641.00014.418.000
Non-current liabilities——1.065.6532.982.2663.978.774
Total liabilities9.340.0009.476.3248.877.59810.623.26618.396.774
Share capital500.000500.000500.000500.000500.000
Retained earnings of previous periods1.931.0002.423.2004.207.8505.247.2336.969.205
Profit for the year476.000492.0751.906.6522.139.3831.721.973
Total equity2.431.0002.923.2004.829.8506.847.2337.469.205
Income statement
Gross profit28.150.00023.216.93134.963.18336.999.60547.544.600
Operating profit783.0001.017.6512.676.3482.954.8912.458.736
EBITDA1.331.0001.238.4373.352.7053.794.1133.564.597
Profit before income tax625.000670.0182.481.7512.798.9122.252.454
Profit for the reporting year476.000492.0751.906.6522.139.3831.721.973
Labour costs26.819.00021.978.49431.610.47833.205.49243.972.303
Depreciation of non-current assets548.000220.786676.357839.2221.105.861
Other indicators
Employees5945666776
Dividends——122.0001.100.0000

A dash (—) means the report has not been filed or the line is not reported; 0 is a zero stated in the report.

About the company

Annual report 2021

Selskabets hovedaktivitet er entreprenørvirksomhed og dermed beslægtet virksomhed. K.B. Byg A/S har udviklet sig til en af de førende leverandører på murer-, beton- og tømreropgaver på Fyn, men udfører også opgaver i resten af landet. Vores ambition er fortsat at øge vores aktiviteter, men med mere målrettet og kontrolleret fokus på at være den foretrukne samarbejdspartner i gode samarbejdsrelationer. Fokus er fortsat en tillidsfuld og troværdig opgaveløsning og kundepleje. Med en bevidst servicestrategi vil vi fortsætte med at skabe forudsætningerne for, at vi i endnu højere grad kan målrette, fremme og udnytte mulighederne i vores kompetencebredde til gensidig gavn for vores kunder, samarbejdspartnere og virksomheden.

Selskabets resultatopgørelse for 2021 udviser et overskud på kr. 1.721.973, og selskabets balance pr. 31. december 2021 udviser en egenkapital på kr. 7.469.205. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Regnskabsåret 2021 har været et vanskeligt byggeår, med omkostningspres på hele værdikæden, herunder lange leveringstider på byggematerialer. For at styrke organisationen og styrke den daglige drift, er Rico Andreasen den 1. februar 2022 ansat som ny produktionsdirektør. Rico indtræder i direktionen.

Excerpt from the management's review in the latest annual report.

K.B. Byg A/S — cvrprofil.dk